Jačmeň na oku – príznaky a liečba

Jačmeň je hnisom vyplnené zdurenie na okraji mihalnice. Vyvoláva ho zapálenie jedného z vla­sových vačkov, z ktorých vyrastajú očné riasy, a zväčša sa vyskytuje na dolnej mihalnici. Začia­tok jačmeňa provokuje dieťa, by si šúchalo a poťahovalo riasy; niekedy súvisí so všeobecným podráždením mihalníc známym ako blefaritída. O štyri-päť dní zdurenie dozrie a praskne. Jačmeň nie je veľmi nákazlivý, ale môže sa pre­niesť z jedného oka do druhého.

Je to vážne?

Jačmeň je zvyčajne neškodný a možno ho ošetriť aj doma.

Možné príznaky

Zdurené, červené miesto na mihalnici, ktoré sa zväčšuje a zapĺňa hnisom.

Čo by sme mali urobiť najprv?

Ak je miesto na mihalnici iba červené a bolestivé, nedotýkajte sa ho. Ak je zdu­renie bolestivé a pôsobí odpudzujúco, prikryte mihalnicu gázovou poduškou alebo čistou, vy­žehlenou vreckovkou, ktoré upevníte na oku voľnejšie uviazaným obväzom. Ak je jačmeň vyplnený hnisom a bolesti­vý, prikladajte naň každé dve až tri hodiny na pár minút teplý obklad alebo chu­máč vaty namočený v horúcej vode a vyžmý­kaný. Týmto spôsobom zmiernite bolesť a urýchlite dozretie jačmeňa. Keď jačmeň dozrie, snažte sa uvoľniť hnis a zmierniť bolesť. Ak vidíte v strede zdureniny riasu, pokúste sa ju jemne vytrhnúť pinzetou. Ak sa vám to nedarí, pokračujte s teplými obkladmi. Len čo riasu vytrhnete, hnis odtečie a jačmeň sa začne rýchlo hojiť. Hnis vymývajte vatovým tampónom namoče­ným do teplej vody. Všimnite si, či nie je sčervenené aj okolie mihalníc a či na riasach nie sú pri­lepené šupinky podobné lupinám. V tomto prí­pade môže byť jačmeň spojený s blefaritídou.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Čo najskôr vyhľadajte lekára v týchto prípadoch: zdurenie sa vám nedarí odstrániť ani po 4-5 dňoch domáceho ošetrovania; mihalnica je veľmi opuchnutá; jačmeň sa spája s blefaritídou.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

Pri infekcii mihalnice alebo samého oka le­kár predpíše antibiotickú masť alebo očné kvapky. Ak sa jačmeň spája s blefaritídou, le­kár predpíše na jej zlikvidovanie vhodnú očnú masť.

Ako môžeme pomôcť sami?

Aby ste zabránili šíreniu infekcie, ukladajte umývaciu žinku a uterák dieťaťa oddelene od vecí ostatných členov rodiny. Pred ošetrením jačmeňa a po ňom si umy­te ruky. Nedovoľte dieťaťu, aby sa dotýkalo postihnutého oka.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *