Kaladrinia stlačená – Calandrinia compressa

V austrálskej púšti rastie kalandrinia stlačená (Calandrinia compressa, portulakovité – Portulacaceae), ktorú domorodci nazvali „parakeelia“. Je výnimočne odolná proti nedostatku vlahy, vysokej teplote a silným, prudkým púšťovým vetrom. V listoch sa hromadia zásoby vody, ktorú spotre­buje rastlina počas dlhotrvajúceho sucha. Listové čepele sú tak veľmi napité vodou, že z diaľky pripomínajú strapce nedozretých hrozien.

„Parakeelia” má pekné, červené kvety, ale tieto zdobia púšť iba krátko – štyri hodiny. Môžeme ju rátať medzi najkratšie kvitnúce rastliny. Ešte kratšie, totiž iba tri hodiny kvitne ibištek trojdielny (Hibiscus trionum, slezovité – Malvaceae), ktorý rastie aj u nás.

„Parakeelia” má pre Austráliu veľký význam. Na suchých územiach život zvierat takmer úplne závisí od výskytu tejto rastliny. Jej šťavnaté listy sú nielen jedinou obživou zvierat, ale aj jediným zdrojom vody. Dobytok skrmujúci „parakeeliu” si po určitom čase odvyká od vody a dokonca ju už nevie piť. Je to pre chovateľov dobytka vážny problém, keďže zvieratá, ktoré nemožno napájať, nie sú vhodné pre dlhý železničný transport. Preto aj pastieri v Austrálii učia zvieratá „umeniu” piť vodu. Udržujú ich pritom ďaleko od šťavnatých rastlín a postupne ich „oboznamujú” s vodou. Takýto tréning je zaujímavý. Zo začiatku sa dobytok dotýka vody nohami, oňucháva ju a dokonca sa pokúša hrýzť ju, až konečne začína piť. Po takomto preškolení sa zvieratá hodia na transport.

 

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *