Klinčeky – Syzygium aromaticum – Klinčekovec voňavý

Klinčeky predstavujú silné, intenzívne voňajúce korenie. Používame ich ako celé alebo mleté.

Liečivé účinky klinčekov spočívajú v siliciach, ktoré vo významnej miere zmierňujú pocit bolesti. klincekyV ázijskej medicíne patria klinčeky medzi tie druhy korenia, ktoré podporujú tok energie a zvyšujú celkovú rýchlosť metabolizmu.

Medzi účinné látky klinčekov patria látky patriace k antioxidantom, antiseptiká, lokálne anestetiká, protizápalové látky, rubefacient (upokojujúca látka) a látky pôsobiace proti nadúvaniu. Hlavnou účinnou časťou drogy je neriedená silica (20 – 50 %), ktorá sa v stomatológii využíva na utlmenie bolesti a ako antiseptikum.

Klinčeky obsahujú zdraviu prospešný éterický olej eugenol (4 -alyl- 1- hydroxy – 2- metoxybenzén), ktorý patrí do triedy chemických zlúčenín fenylpropanoidov, ktorá mu dodáva príjemnú, sladkú aromatickú vôňu. Eugenol je lokálne anestetikum a má tiež

antiseptické Eugenol sa používa v zubnom lekárstve v spojitosti s liečbou koreňových kanálikov a bolesti ďasien, pretože má vlastnvlastnosti, preto sa používa pri mnohých liečebných procedúrach, osti mierneho anestetika, a slúži aj ako aj protibakteriálne agens. Eugenol okrem toho, že pôsobí ako anestetikum má aj výrazné antiseptické účinky a pomáha zabraňovať rozmnožovaniu baktérii a vírusov. Eugenol je primárna zložka prchavých olejov s protizápalovým účinkom. V kombinácii klinčekov v extrakte s inými protizápalovými zložkami (olej z tresčej pečene), znižuje riziko zápalových ochorení o 15-30 %. Eugenol je účinný proti baktériám E. coli. Napomáha aj v prevencii srdcovo – cievnych ochorení tým, že bráni nadmernej tvorbe krvných zrazenín.

Eugenol má aj antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, spolu s aceteugenolom a karyofylénom pôsobí spazmolyticky na hladké svaly dýchacích ciest a tráviaceho systému. Inhibičný účinok eugenolu na rast tumorov sa zistil skúmaním ľudských malígnych línii u pokusných zvierat s nádormi žalúdka. V mechanizme inhibície proliferácie participuje potlačenie NFkB a zníženie expresie génov podieľajúcich sa na ivázii tumoru, ako sú MMP, VEGF a TIMP – 2.

Medzi ďalšie dôležité zložky v tomto korení patria silice (acetyleugenol, beta- karyofylén a vanilín), kyselina krategolová, taníny {galotaníny, elagotaníny, metylsalicyláty, flavonoidy (eugenín, kaempferol, ramnetín, a eugenitín) triterpenoidy ako kyselina oleanová, stigmasterol a kampesterol, tiež obsahujú niekoľko druhov seskviterpénov. Kaempferol a rhamnetin, majú tiež protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Z monoterpénov je prítomný beta – karyofylén.

Účinky klinčekov spočívajú aj v tom, že pomáhajú zvýšiť črevnú motilitu, ako aj zlepšenie trávenia tým, že zvyšujú sekréciu črevných enzýmov. Tak, pomáhajú zmierniť problémy so zápchou.

Klinčeky obsahujú dostatočné množstvo minerálnych látok, ako je draslík, mangán, železo, selén a horčík. Draslík je dôležitý elektrolyt bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáha kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán používa telo ako kofaktor pre antioxidačný enzým, superoxid dismutázu.

Jedna polievková lyžica klinčekov obsahuje dennú odporúčanú dávku mangánu pre ženy. Mangán je dôležitý nielen pre tvorbu kostí, ale aj metabolizmus bielkovín, tukov a sacharidov. Lyžica klinčekov obsahuje 43 mg vápnika, 73 mg draslíka a 17 mg rastlinných sterolov vrátane vyše 2 g vlákniny.

Obsahujú významné množstvo vitamínu A a betakaroténu. Tieto zlúčeniny sú známe tým, že majú antioxidačné vlastnosti. Vitamín A je v tele dôležitý pre udržanie zdravej sliznice a kože a rovnako tak aj pre dobrý zrak. Konzumácia prírodných potravín bohatých na flavonoidy chránia telo pred rakovinou pľúc a ústnej dutiny.

Toto korenie je dobrým zdrojom vitamínu K, vitamínu B6 (pyridoxín), tiamínu (vitamín B1), vitamínu C a riboflavínu (vitamín B2). Konzumácia potravín bohatých na vitamín C pomáha telu vytvoriť odolnosť proti infekčným činiteľom a odstraňuje škodlivé voľné radikály kyslíka.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *