Kolika – príznaky a pomoc

Kolika sa do štyroch mesiacov veku prejavuje záchvatom plaču, počas ktorého dieťa sčervenie v tvári a nohy si pritiahne k brušku, ako keby malo veľké bolesti. Tento záchvat sa zvyčajne dostaví v skorých večerných hodinách; zvyšok dňa je dieťa zväčša spokojné. Plač, ktorý môže dosahovať veľmi vysoké tóny a trvať jednu až tri hodiny, sa zvyčajne neutíši nijakou z osvedče­ných metód. Hoci je kolika natoľko bežná, že ju pediatri pokladajú za normálnu, rodičia ju zná­šajú ťažko. Príčina zjavnej kŕčovej bolesti nie je známa. Koliky bývajú najhoršie v troch mesia­coch veku, od štvrtého však postupne miznú.

Je to vážne?

Skutočnosť, že dieťa je zvyšok dňa spokojné, značí, že kolíkový záchvat plaču nesúvisí so závažným telesným ochorením. Deti trpiace na koliku sú inak zvyčajne zdravé a dobre prospie­vajú.

Možné príznaky

  • Napriek všetkým možným utišujúcim pro­striedkom sa nepodarí upokojiť plač a nepo­koj dieťaťa v skorých večerných hodinách.
  • Dieťa sčervenie v tvári a pritiahne si nohy k brušku, ako keby malo bolesti.
  • Niekedy sa prebudí z krátkeho spánku a začne vyľakane plakať.

Čo robiť?

Vyskúšajte všetky utišovacie metódy,  ktoré inokedy cez deň zaberajú: podajte mu prsník alebo fľašu, prebaľte ho, nechajte ho odgrgnúť, kolíšte a čičíkajte ho, noste ho zavesené v popruhoch, púšťajte mu hudbu, alebo ho vozte v kočíku. Položte ho na bruško, pod ktoré dáte termofor s horúcou vodou obalený do ute­ráka. Skúste mu dať cumlík; niekedy dieťa po­ciťuje nutkanie bez prestania cumľať. Bez rady lekára nepodávajte dieťaťu ni­jaké lieky. Kúpte dieťa v skorých večerných hodi­nách. Zdá sa, že teplý kúpeľ väčšinu detí uvoľňuje a zároveň tak pomáha preklenúť prá­ve ten čas, keď sa zvykne začínať obávaný plač.

Nemali by sme sa obrátiť na le­kára?

Ak si nedokážete poradiť s nočnými záchvatmi plaču vyvolaného kolikou, vyhľadajte čo naj­skôr lekársku pomoc.

Čo pravdepodobne urobí le­kár?

  • V prípade koliky vás ubezpečí, že dieťa je zdravé a možno odporučí podávanie príprav­ku, ktorý uvoľňuje črevá a tíši kolíkové bolesti u starších dojčiat (vo Veľkej Británii dicyklomínu, ktorý sa však deťom do troch mesiacov zvyčajne nepodáva).
  • Ak ste už na konci s nervami, požiadajte le­kára o mierne sedatívum pre vás alebo pre dieťa.

Ako môžeme pomôcť sami?

  • Dbajte o svoje zdravie. Pokúste sa spať cez deň v čase, keď spí i dieťa. Lepšie potom zvládnete večery.
  • Pozvite si na večer priateľov; uvoľnená at­mosféra môže upokojiť tak vás, ako i dieťa.

Porozprávajte sa s rodičmi, ktorí mali po­dobné problémy s kolikou u detí. Keď si uve­domíte, že nie ste v podobnej situácii sami, ako aj fakt, že kolíkové záchvaty raz skutočne prestanú, budete ich znášať ľahšie.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *