Konope siate – Cannabis sativa – Konopné semená

Okolo konopy je veľa nejasností, nakoľko väčšina ľudí ich považuje za zdroj marihuany. THC (tetrahydrocanabinol) sa však nachádza iba v konopných listoch. Na potravinárske účely za účelom výživy ľudí sú vyšľachtené také odrody konopy, ktoré majú iba veľmi nízku hladinu THC čo v praxi znamená, že nemajú psyachoaktívne účinky.

V súčasnosti sa využíva najmä konopný olej, ktorý sa lisuje zo semien rastliny, ktorá má len nepatrné množstvo psychoaktívnych kannabinoidov .

Konopné semená patria medzi prirodzene bezlepkové potraviny a preto sú vhodné pre ľudí s celiakiou. Ide o veľmi výživnú potravinu, nakoľko v piatich polievkových lyžiciach sa nachádza 18,5 g bielkovín, 4 g vlákniny a 20 g polynenasýtených mastných kyselín.

Konopné semeno je zdrojom plnohodných bielkovín (celkový obsah 25 %) – obsahuje aminokyseliny vrátane všetkých esenciálnych. V prvom rade predstavuje dobrý zdroj arginínu (123 mg/g bielkoviny) ahistidínu (27 mg/g bielkoviny). Tieto dve aminokyseliny zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pre rastové procesy v rannom detstve. Navyše, konope je bohaté na aminokyseliny s obsahom síry ako metionín (23 mg/g bielkoviny) a cysteín (16 mg/g bielkoviny), ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pre syntézu enzýmov v tele. Konope sa vyznačuje aj vysokým obsahom vlákniny 10 – 15 % a obsahuje širokú škálu minerálnych látok – vápnik, fosfor, draslík, horčík a síru. V každej porcii konopných semien (asi v 5 polievkových lyžiciach) sa nachádza 4 g vlákniny. Preto ho napr. v Amerike odporúčajú ako vysoko výživné potraviny odporúčané ženám v druhom trimestri tehotenstva. Konopný olej obsahuje chlorofyl, ktorý napomáha pečeni zbavovať sa škodlivín, brzdí rast rakovinových buniek.

Je zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín v ideálnom pomere 1:3. Polynenasýtené oleje tvoria nadpriemerne vysoký podiel – 80 až 90 %. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča pomer týchto kyselín 1:4, čo znamená, že konopné semená sa tomuto pomeru približujú. Konopný olej je pravdepodobne najlepšie vyváženým druhom olejov na trhu. Konopné semeno má veľmi vysoký obsah obidvoch základných nenasýtených kyselín – kyseliny linolovej (56%) a kyseliny a-linolénovej (18%). Tieto omega-3 mastné kyseliny si ľudský organizmus nevie sám vytvárať, musia byť prijímané potravou. Dve lyžice konopného semena (cca 30g) pokryjú dennú odporúčanú dávku omega-3 a omega-6 MK. Omega-3-mastné kyseliny v konopnom oleji pomáhajú znižovať krvný tlak, hladinu fibrinogénu, ktorý je kľúčový ukazovateľa aterosklerózy. Omega- 3 – mastné kyseliny v konopnom oleji majú významné protizápalové účinky, v súčasnosti sa sleduje ich vplyv na depresie. Je ideálne, že z omega-6-mastných kyselín je prítomná GLA (kyselina y-linolénová) (tvorí 2 % oleja), ktorú v potrave prijímame v nedostatočnom množstve (Juríková – Balia, 2012). Kyselina linolová je účinná pri alergiách a neurodermatíde, kyselina gamma – linolénová pôsobí antioxidačné, chráni srdce a nervy, je dôležitá pre mozgovú aktivitu a znižuje krvný tlak. Pri pokusoch na zvieratách spôsobila GLA zánik ľudských leukemických buniek a brzdila rast nádorov. Okrem nich je v konopných semenách prítomná aj kyselina stearidonová (omega-3-MK), ktorá podporuje tvorbu prostaglandínov (tkanivových hormónov na reguláciu hormónov, krvného tlaku a správnu funkciu svalov).

Omega-3-MK sa odporúčajú aj ako podporná liečba proti migréne a rovnako predstavujú významný faktor chrániaci pred osteoporózou.

Vynikajúce liečebné vlastnosti konopného semena dokazuje už fakt, že konopné semeno bolo použité na liečenie nutričných deficitov pacientov s tuberkulózou ťažkou, výživu blokujúcou chorobou, ktorá zapríčiňuje totálne vyčerpanie tela.

Je skvelým doplnkom vyváženej zdravej stravy, či už ako prísada do šalátov, polievok, pečiva, mušli a ako základ rôznych kaší alebo iných jedál. Chuťovo pripomínajú oriešky a v receptoch nimi môžete nahradiť vlašské alebo píniové orechy. Svetlá dužina konopného semena má vysoký obsah hodnotných esenciálnych mastných kyselín a lahodnú orieškovú chuť. Jedným z ľahkých spôsobov ako z konopného semienka vyťažiť jeho hodnoty je vyrobiť konopné “mlieko”. Konopný olej je dostupný nerafinovaný, za studená lisovaný organický olej.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *