Kôrnatenie (z)vápenatenie tepien – Artérioskleróza

Artérioskleróza

V civilizovaných štátoch vôbec, a teda aj u nás, následky kôrnatenia (vápenatenia) tepien (artériosklerózy) sa uvádzajú ako najčastejšia prí­čina smrti. Kôrnatenie tepien sa ešte donedávna považovalo za prirodze­ný jav starnutia, dnes sa však považuje za ochorenie. Od kôrnatenia te­pien sa podstatne líši skutočné prirodzené tvrdnutie ciev, fyzioskleróza, ktorá je podmienená vekom. Kôrnatením zúžená alebo uzavretá cieva môže sťažiť alebo zhoršiť prekrvenie mozgu, srdca, obličiek a iných or­gánov, končatín (najmä dolných) ap. Podľa toho, či sa zhorší krvný obeh v orgáne viac alebo menej dôležitom pre život, následky sú väčšie alebo menšie.rez-tepnou

Skutočnú príčinu kôrnatenia ciev zatiaľ presne nepoznáme. Viac-me­nej dokonale poznáme chemické procesy, prebiehajúce v stene cievy a vyvolávajúce kôrnatenie ciev, a tie činitele, ktoré ho vôbec podmie­ňujú. Vznik kôrnatenia môže napomáhať viacero faktorov, dva však ho môžu podmieniť a vyvolať priamo – výživa a životospráva. Laboratórny­mi vyšetreniami sa kôrnatenie ciev zatiaľ nedá spoľahlivo zistiť. Lekár môže predpokladať, že ide o kôrnatenie ciev, podľa poškodenia mozgu, srdca, obličiek alebo končatín (napr. podľa krvácania do mozgu, zmäknutia mozgu, z prejavov odumierania srdcového svalu, angina pectoris, upchatia niektorých ciev, zúženia ciev dolných končatín a pod.), teda z následkov cievnych zmien. Keďže nepoznáme najvlastnejšiu príčinu kôrnatenia ciev, ťažko nájsť aj primeraný a účinný liek, liekmi alebo liečebnými zákrokmi však možno ovplyvniť následky. Dôležitejšie ako liečiť je zabrániť ďalšiemu zhoršeniu a včas predchádzať kôrnateniu ciev.

Pri predchádzaní tohto ochorenia má rozhodujúci význam výživa a cel­ková životospráva. Prevencia by sa mala začať už vo včasnom detskom veku, ale podľa zásady „lepšie neskôr ako nikdy“ môže byť účinná aj v štyridsiatke aj po nej. Tým viac, že rozumná výživa a náležitá životo­správa neznamená odriekať sa a nevyžaduje ani nijaké mimoriadne úsi­lie. Najdôležitejšou zásadou správnej výživy je striedmosť. Namiesto vý­datného jedla raz za určitý čas odporúča sa zajesť si častejšie a menej. Osobitne škodlivé je najesť sa výdatne pred spaním. V jedálnom lístku muža a ženy po štyridsiatke by denne nemalo byť tukov viac ako 50-70 g. Aspoň polovicu tuku použitého na varenie má tvoriť rastlinný olej. Napriek tomu, že vo veku nad 40-50 rokov sa kalorická potreba všeobec­ne znižuje, nemá to vplývať na príjem bielkovín. Hlavne v tomto veku je dôležité, aby sme v mlieku, vajciach, chudom mäse, rybacine a tvarohu prijali 100-200 g bielkovín denne. Množstvo uhľohydrá­tov (glycidov) potrebných na pokrytie dennej kalorickej potreby závisí od telesnej váhy a vykonávanej fyzickej práce. Do určitej miery pred kôrnate­ním tepien chráni aj každodenný prísun dostatku vitamínov, čo zabezpečíme naj­mä konzumovaním surového ovocia, ze­leniny a ovocných štiav.

Z hľadiska preven­cie kôrnatenia ciev je u štyridsiatnika životospráva možno ešte dôležitejšia ako výživa. Kto denne pravidelne telesne pracuje a namáha sa (napr. v záhrade, rúbe drevo, športuje, prechádza sa a pod.), robí pre svoje cievy naozaj dosť. Nebolo by od veci postarať sa, aby aj dospelí pravidelne cvičili. Skúsenosti ukazujú, že fyzická práca alebo telocvik významne pomáhajú predchádzať kôrnateniu ciev, aj keď člo­vek zje tukov viac, ako treba. Bolo by však chybou, keby čitateľ, ktoré­ho ohrozuje artérioskleróza, začal sa v obave pred jej následkami nad­merne odriekať všetkých radostí života, len aby dodržal určitú schému diéty a životosprávy.

Jedným z najdôležitejších opatrení je zrieknuť sa fajčenia, alebo ho aspoň podstatne obmedziť, naopak, do istej miery je zbytočné zriecť sa 1-2 pohárikov vína alebo piva. To sa vzťahuje aj na čiernu kávu. Nie­komu je na osoh vypiť kávu večer pár hodín pred spaním. Staršiemu človeku však môže napríklad škodiť užívanie povzbudivých prostriedkov, prehnané telesné alebo duševné zaťaženie ap.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Kôrnatenie (z)vápenatenie tepien – Artérioskleróza

  1. od skornatenia ciev ochranuj naas..ja sa branim skornateniu ciev s kazdorannym ritualom pitia extraktu gold z korejskeho zensenu od praveho zensenu a doposial mam srdce v poriadku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *