Krvácanie z pošvy – abnormálne, príznaky a liečba

Krvácanie vyvoláva obavy, pokiaľ len nie ste zdravá žena medzi trinástym a päťdesiatym rokom života. Vtedy totiž očakávate, že budete krvácať pravidelne, každý mesiac. Nenormálne je, keď nekrvácate. No príliš silné, alebo naopak, príliš slabé či nepravidelné vaginálne krvácanie predstavuje diagnostický problém. Mnohoraké možnosti závisia od vášho veku (pred alebo po menopauze), od to­ho, či užívate lieky na kontrolu pôrodnosti, od vášho zdra­via a fyzickej aktivity.bolest

Ak vám nečakane tečie z pošvy krv, môžete si byť istá, že pochádza z genitálneho traktu a je dôsledkom infekcie, hormonálnych zmien a niekedy i rakoviny. Riziko malígneho procesu narastá s vekom. Pravdepodobnosť infekcie závisí veľkou mierou od vášho sexuálneho života. Hladina hormónov kolíše v závislosti od signálov z mozgu, vaječní­kov, štítnej žľazy a nadobličiek. Ubezpečte sa však, že krv, ktorú vidíte, naozaj vyteká z pošvy, a nie z moču či stolice. Začneme prehľadom miest v ženskom pohlavnom systé­me, odkiaľ môžete krvácať.

Pysky pri vchode do pošvy môžu byť poranené, väčši­nou pri násilnom styku. Niekedy, keď sa pozorne pozrie­te, si tam však môžete nájsť malý polyp alebo vriedok, bra­davicu či kŕčovú žilu, a zo všetkého môže tiecť krv. Aj pri pretrhnutí panenskej blany očakávajte slabé krvácanie.

Vnútro pošvy sa môže zapáliť alebo infikovať či byť zdrojom malígneho bujnenia a všetko spomenuté spôso­buje krvácanie. Aj rôzne cudzie objekty, vložené väčšinou pri masturbácii, vyvolajú krvácanie. (Prekvapujúca roz­manitosť takých predmetov udivuje vynachádzavosťou, ak nie až perverznosťou.) Po menopauze, keď klesne hladina estrogénov, steny pošvy vysychajú a pri sexe sa tvorí menej maziva, čo má za následok bolesti a krvácanie.

Keď budeme pokračovať smerom hore, prídeme ku kŕč­ku, otvoru do maternice. Môže krvácať, keď sa infikuje (herpes na týchto miestach býva častou príčinou), odrie násilným vniknutím pri styku alebo pri vkladaní DANY. Polypy a malígne nádory kŕčka tiež spôsobujú krvácanie. (Ženy by si pravidelne mali dať robiť Pap testy, aby také nádory odhalili v skorom, ešte liečiteľnom štádiu.)

Krv môže vychádzať aj z maternice, kde sa zle vyvíja gravidita, alebo rastie zhubný nádor či polypy alebo myómy, alebo nastal spontánny či vyvolaný potrat. Môžu do nej tiež preniknúť cudzie predmety z pošvy. Výkyvy hor­mónov, tabletky na kontrolu pôrodnosti a ukončenie ale­bo začatie terapie, ktorá má nahradiť estrogén, to všetko vyvoláva krvácanie z maternice.

U žien vo fertilnom veku vaječníky každý mesiac uvoľ­nia vajíčko, ktoré vojde do vajcovodov, kde sa stretne so spermiou. Oplodnené potom putuje do maternice a tam sa uhniezdi. Ak sa do maternice nedostane a zostane vo vajcovode, výsledkom je mimomaternicová gravidita. Oplodnené vajíčko nemá budúcnosť a napokon roztrhne stenu vajcovodu a vyjde von, čo spôsobí silné bolesti a kr­vácanie. Tento jav je naozaj taký vážny, ako vyzerá. Vajcovody však častejšie krvácajú, keď sú napadnuté infekciou alebo sú zapálené v dôsledku pohlavnej choroby. Zhubný nádor vaječníkov, infekcia alebo cysty majú tiež na svedomí krvácanie z pošvy. Aj hypofunkcia štítnej žľazy, narušená funkcia hypofýzy či iné poruchy žliaz. Vždy keď uvažujete o tom, prečo máte abnormálne krvá­canie, pamätajte aj na negynekologické faktory – lieky zni­žujúce zrážavosť krvi, poruchy zrážavosti, ktoré sú pôvodca­mi krvácania nielen z pošvy, ale aj inde v organizme.

Vaginálne krvácanie u žien po menopauze má tiež rôz­ne príčiny. Predpokladajme, že ste práve v prechode. Už ste takmer zabudli, aké to je mať „periódu“, keď vám od­razu z pošvy tečie krv alebo ju nájdete na nohavičkách. Čo to je? Štatisticky je tu možnosť, že ide o rakovinu kŕčka alebo maternice. Rakovina maternice sa totiž vyskytuje prevažne u žien po menopauze. Pravdepodobnosť zhubného nádoru je vyššia, ak je krvácanie slabé a ak nemáte deti. Tumor môže byť aj benígny polyp, ale tým si môžete byť istá až po biopsii.

Ďalší variant: Máte okolo päťdesiat rokov a menštruá­ciu už len nepravidelne, takže ju neviete presne predvídať. Navyše máte návaly horúčavy, chladný pot a občas bezbo­lestné krvácanie. To sú príznaky ukončenia normálneho menzesu. Po niekoľkých mesiacoch prestanete krvácať. Štatistické výsledky však naznačujú pravdepodobnosť ra­koviny, preto sa treba dať vyšetriť u gynekológa. Ak vás pri krvácaní trápia aj bolesti v podbrušku, opäť je tu možnosť zhubného nádoru alebo myómov. Tieto veľ­ké benígne tumory v stene maternice sú častou príčinou krvácania žien po menopauze a jedným z hlavných dôvo­dov pre hysterektómiu.

U žien v produktívnom veku býva krvácanie z pošvy jed­noducho prejavom normálneho dvadsaťosemdňového menštruačného cyklu. Cyklus môže byť kratší, dvadsať­štyri alebo dvadsaťpäťdňový, ale aj dlhší – tridsať až tridsaťdvadňový. Krv vyteká tri až sedem dní a väčšina žien spotrebuje štyri-päť vložiek denne. Ak zvládnete krváca­nie len s tampónom, jeho objem sa dá pokladať za nor­málny. Kedy teda hovoríme o abnormálnom krvácaní? Pri veľmi silnom prúde krvi počas menštruácie, aj keď ju má­te pravidelne, presne každých dvadsaťosem dní. Príčinou býva myóm (častejší u žien v prechode, ale neobmedzuje sa len na ne) alebo hypofunkcia štítnej žľazy (ženy s hyperfunkciou krvácajú slabo).

Vaginálne krvácanie mimo menštruácie je abnormálne, lenže na to ťažko prídete, ak máte nepravidelný cyklus. Nie­koľko rád, ktoré vám pomôžu ujasniť si, čo sa s vami deje:

Ak užívate antikoncepčné tabletky, rátajte s nepredví­dateľným krvácaním. Prítomnosť krvných zrazenín v menštruačnej krvi je príznakom silného krvácania maternice.Ak ste doteraz mávali normálnu menštruáciu, a odrazu začnete silne krvácať, možno ste boli gravidná a spontán­ne ste potratili.„Škvrnky“ mimo menštruácie sú príznakmi rakoviny kŕčka, maternice alebo polypu.

Ak krvácate a bolí vás v podbrušku, zrejme máte in­fekciu malej panvy (najmä ak sa bolesť začala postupne a sprevádza ju horúčka a výtok).

Ak ste alkoholička alebo trpíte ťažkým ochorením pe­čene, máte v tele priveľa estrogénu, ktorý je príčinou vaginálneho krvácania. Nehľadiac na vašu vlastnú „diagnózu“, ak krvácate, vždy to povedzte gynekológovi. Niekoľko doplnkových rád a podrobnejší opis symptómov:

Máte suchú, drsnú pokožku? Ste unavená, chce sa vám spať? Ak áno, môže byť abnormálne krvácanie dôsledkom hypofunkcie štítnej žľazy. Mávate horúčku, ktorá sama prejde? Podľa zákona schválnosti ju, samozrejme, nebudete mať, keď sa koneč­ne vyberiete k doktorovi. To nič, aj tak mu to povedzte, le­bo horúčka zvyčajne znamená infekciu. Ak sa u vás vyskytli drobné podkožné krvácania alebo sa vám ľahko pustí krv aj z iných častí tela, problémom môže byť generalizovaná porucha zrážavosti, pri ktorej je vaginálne krvácanie len jedným z príznakov.

Lekárovo vyšetrenie po vypočutí si vášho opisu prízna­kov a dôkladnej telesnej prehliadke môže ďalej zahŕňať test na graviditu, odber vzorky na kultiváciu, CT alebo so­nogram. Ak sa budete pozorovať, na základe spomenu­tých rád môžete proces stanovenia diagnózy zjednodušiť a urýchliť.

Príznaky abnormálneho krvácania z pošvy – príznaky – liečba

Najprv sa treba ubezpečiť, že krv naozaj vyteká z pošvy, nie z koneční­ka alebo močovej rúry.

Poranenie alebo ochorenie pyskov (pri styku, infekcia, polyp, bradavica, vred, kŕčové žily) – Primeraná liečba

Poranenie pri vkladaní cudzích predmetov, zhubný nádor, infekcia – Primeraná liečba

Suché steny z nedostatku estrogénu po menopauze – Náhrada estrogénu perorálne, transdermálnou náplasťou alebo vkladaním do pošvy

Infekcia kŕčka, rakovina, polypy – Vhodné antibiotiká, operácia

Rakovina maternice, polypy alebo fibroidy – Primeraná liečba

Potrat (spontánny alebo vyvolaný) – Vyžaduje si diagnostické rozšírenie a kyretáž

Výkyvy v hladine hormónov – Primeraná liečba

Pri začatí alebo skončení užívania antikoncepčných tabletiek alebo estrogénov – Prediskutovať s gynekológom

Mimomaternicová gravidita – Naliehavá lekárska starostli­vosť

Rakovina vaječníkov, infekcia, cysty na nich – Primeraná liečba alebo chirurgický zásah

Hypofunkcia štítnej žľazy – Doplnkové užívanie tyreoglobulínu

Porucha zrážavosti – Konzervatívna liečba

Please follow and like us:
0

7 Komentovali článok “Krvácanie z pošvy – abnormálne, príznaky a liečba

  1. Mam33 rokou a uz dva tyzdne slabo krvacam z maternice miesto menzesu krvacam aky to moze byt problem? Neuzivam ziadne lieky a na nic sa neliecim

  2. Pani Ľudmila ale to nie je normálne. Asi máte niečo z kŕčkom maternice. Može to byť chronický zápal kŕčka maternice, zapalená maternica, ranky na sliznici v pošve pri divoko a dlhom milovani alebo predrakovinový stav novoútvary na kŕčku maternice. Alebo to môže byť aj zmena v hormonálnom profile. Asi je nejako narušený.Rýchlo bežte ku gynekologovi na vyšetrenie. Nech vám spraví cytologiu a kultivačný odber. A nech Vám stanoví diagnózu a liečbu. Nechcem Vás strašiť 🙁 ale zdravie a život je prvom mieste. Dúfam, že vo Vašom prípade nebude nič vážne. Veľa zdravia 🙂 :-).

  3. Ja som nala krvácanie mimo menštruácie, ale to som užívala antikoncepciu. A keď mi ju lekár vysadil, už som to nikdy nemala.

  4. Mam 46r, meskala mi menštruácia 35dni, potom som ju dostala. Lekárka mi predpísala antikoncepciu na úpravu. Keď prišiel menzes začala som ich užívať, krvácanie trvalo 5 dní. Pauza bola 4dni, jeden deň krvácanie, zasa 4dni nič a do dnešného dňa stále spinim. Je to špinenie tmavej farby od začiatku teraz už pekne červená.ked som volala na gynekológia bolo mi povedané ze nemala by som krvácať keď užívam antikoncepciu ale ze to môže aj byť už vekom a blíži sa prechod. Bolesti nemám žiadne. Môžete mi poradiť, ďakujem. Eva

    1. Evka, prosím Vás podarilo sa Vám nejako vyriešiť problém so špinením ? Ja sa kvôli tomu trápim ale už dosť veľa rokov. Mám tiež 46r., ale necítim sa 🙂 , no a tiež mi pripadá že lekárom sa nechce nejako moc riešiť môj problém, tiež tak nejak naznačia , že pred prechodom….ale ja to už naozaj riešim dlhé roky. Počas cyklu mám len 8 dní bez špinenia 🙁 trápi ma to poriadne. Bola som 3x na kyretáži, ale to pomohlo že menštr. je slabá ale pre špinenie nie. Užívala som všeličo na úpravu (Mistra, Logest, Dufaston), nepomáha no ale som ako pokusný králik, neviem v čom môže byť problém. Ďakujem za info., ak Vám niečo pomohlo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *