Kurkuma pravá – Kurkumovník dlhý – Curcuma longa

Kurkuma je bežná v Indii, odkiaľ pochádza až 94 % kurkumy na svete. Využíve z nej podzemná časť. Toto korenie dodáva indickému jedlu jeho charakteristickú cl Je dôležitou súčasťou korenia karí. Využívanou časťou je hľuza, ktorá obsahuje celý bioaktívnych látok, no za jeho liečivé účinky zodpovedajú kurkuminoidy, ktoré dodávajú jasnožlté sfarbenie. Najdôležitejší a najviac preštudovaný kurkuminoid je kurkumín. Ten sa síce predáva ako výživový doplnok, no oveľa účennejšie je korenie samotné. Je stredoboc intenzívneho výskumu najmä vďaka protizápalovej aktivite, ktorá má veľký poten ovplyvniť riziko vzniku nádorového ochorenia popri iných ochoreniach ako je diabe ateroskleróza, metabolický syndróm, v patogenéze ktorých najvýznamnejšiu úlohu zohí chronický zápal.

V ázijskej kuchyni sa však využíva v liečbe nádchy, prechladnutia, kožných infel pečeňových a obličkových chorôb. Droga sa využíva pre antioxidačné, protizápal a antibakteriálne vlastnosti.

Jedným z hlavných dôvodov vyzdvihovania liečivých vlastností kurkumy m ostatnými koreniami sú silné protizápalové účinky vďaka už spomínaným kurkuminol (prírodné fenolové žlté pigmenty, kurkumín, demetoxykurkumín, bisdemetoxykurkun Silica obsahuje v prvom rade seskviterpény (alfa- beta – turmerón, ar – turme zingiberén, sesvifelandrán, kurlon, eukalyptol, karyofylén a ďalšie). Koreň obsahuj i sacharidy, živicu a proteíny.

Výskumy preukázali, že kurkumín je rovnako účinný ako liek proti zá fenylbutazón. Podľa nedávnych výskumov kurkkumín v kombii s fosfatidylcholínom výrazne znižuje bolesť, markery zápalu a zlepšuje funkcie k osteoartrických pacientov. Navyše užívanie prípravku sa zdá byť bezpečné aj pri dlhod terapii. Výsledky výskumov z posledných rokov preukázali, že d’ konzumácia kurkumy znižuje množstvo prozápalových látok v ľudskom tele. Preto sa používa na zmiernenie artritídy a môže byť prospešný aj pri bolesti svalov, pri zápale klbov dokonca pri syndróme karpálneho tunela. Jeho protizápž účinky pravdepodobne spočívajú v znižovaní hladiny histamínu. Kurkumín je známy aj potravinárske farbivo E 100.

Protizápalový efekt kurkumy spočíva v regulácii transkripčných faktorov s následkom ovplyvnením produkcie a sekrécie prozápalových mediátorov a enzýmov, z čoho vyplý jeho využitie pri chronických zápalových ochoreniach ako je aj reumatoidná artritída.

Kurkuminoidy majú choleretické a cholekinetické účinky, zlepšujú symptóny nevoľnosti, plynatosti, používajú sa pri tráviacich ťažkostiach. Kurkumín (diferuloylmetá používa ako prírodné potravinárske farbivo, prírodný antioxidant znižujúci hl; cholesterolu (prevencia ateroskerózy) ako aj glukózy.

Perspektívu v liečbe neurodegeneratívnych ochorení predstavujú zlúčeniny sch zvýšiť hladiny hémovej oxygenázy (HO – 1). Z uvedeného aspektu sú práve kory s vysokým obsahom fenolov ako napr. kurkumín schopný inhibície lipidovej peroxi a efektívnej neutralizácii reaktívnych foriem kyslíka či dusíka. Kurkumín signifik zvyšuje množstvo HO-1 v astrocytoch a bunkách cievneho systému. Epidemiologické s dokonca naznačili, že je dokonca zodpovedný za výrazne nižší výskyt Alzheimerovej choroby v Indii v porovnaní s USA. Ochranný potenciál kurkumínu sa preukázal i na laborató: zvieratách. Pridávaním kurkumínu transgénnym myšiam s Alzheimerovou chorobou 6 mesiacov sa znížili symptómy zápalu a oxidačného poškodenia mozgu. Kurkumín j- inhibítorom nukleárneho faktora (NFkB) v jadre buniek, čím chráni ľudské nervové v kultúre pred smrťou. Kurkumín podporuje prirodzenú smrť dysplastických buniek, má protizápalový účinik a pozitívne ovpyvňuje gény zdravých buniek. Dôležité je však pripomenúť, že k vstrebávaniu kurkumínu sú potrebné tuky, preto sa odporúča zmiešať s olivovým olejom.

Najnovšie výsledky štúdii dokonca naznačujú, že kurkuma má významné protirakovinové účinky počívajúce najmä v potlačení invazívnosti a tvorby metastáz mnohých typov malígnych nádorov. Kurkumín na pokusoch s laboratórnymi zvieratami spomaľoval rast buniek karcinómu hrubého čreva. Viaceré štúdie preukázali účinnosť kurkumínu ako supresora invázie a metastáz karcinónomov pečene, pľúc, prsnej žľazy, prostaty, žalúdka, vaječníkov, hrtana, kolorektálneho karcinómu, melanómu či gliómu. Z hľadiska samotnej prevencie nádorových ochorení kurkumín zasahuje do epigenetickej regulácie (dedičných zmien na úrovni génovej expresie, ktoré prebiehajú bez zmeny v sekvencii DNA). Kurkumín ako hlavný predstaviteľ epigenetickej regulácie, môže viesť k zvýšenej citlivosti nádorových buniek na konvenčnú liečbu.

Kurkumín má tiež pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a to nielen pri potkanoch, ale aj u človeka. Kurkumín poskytuje významnú ochranu pred vznikom kataraktu, ktorý je spôsobený pôsobením silných oxidačných látok.

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam je významný pre správne fungovanie pečene, odporúča sa dokonca aj pri žltačke na zníženie zvýšenej hladiny pečeňových enzýmov.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *