Leukémia u detí – prejavy

Leukémia je zriedkavou formou rakoviny, zapríčinenou rýchlym bujnením milió­nov mladých a nedozretých bielych krviniek. Ra­kovinové biele krvinky zabraňujú v normálnom raste červeným krvinkám, a tým vedú k anémii; ďalej vyvolávajú nedostatok zrelých bielych krvi­niek, v dôsledku čoho sa zmenšuje odolnosť or­ganizmu voči infekcii, a taktiež prekážajú tvorbe krvných doštičiek, ktoré pomáhajú mechanizmu krvnej zrážavosti. K prvým príznakom leukémie u dieťaťa patrí častá anémia a neschopnosť rýchleho zotavenia z infekčnej choroby.

Možné príznaky

  • Anémia – bledosť, únava a dýchavica.
  • Náchylnosť na infekcie.
  • Bolesti v končatinách; pri postihnutí nôh sa môžu prejaviť krívaním.
  • Purpura – purpurovočervené škvrny, ktoré po stlačení nemiznú.
  • Náchylnosť na pomliaždeniny.
  • Opakujúce sa krvácanie z nosa.

Čo možno urobiť?

V minulosti neboli vyhliadky detí s leukémiou dobré. Za ostatných desať rokov sa však lieč­ba v tejto oblasti zlepšila natoľko, že až u 50 % detí postihnutých najbežnejším druhom det­skej leukémie možno zväčšiť nádej na úplné vyliečenie.

Všetky deti postihnuté leukémiou budú liečiť detskí lekári, ktorí majú dostatok skúse­ností s detskými krvnými ochoreniami. Pri lieč­be sa naraz podáva niekoľko liekov, niektoré ústami, iné injekčnou cestou. Pri najbežnej­šom druhu detskej leukémie sa na ničenie ra­kovinových buniek v mozgu používa niekedy aj ožarovanie a špeciálne lieky. Na začiatku liečby sa môže podávať krvná transfúzia. Ak počet bielych krviniek klesne na veľmi nízku hodnotu, hospitalizované dieťa bude musieť byť izolované pred infekciou, a tak všetci, ktorí ho prídu navštíviť, budú musieť nosiť masky a plášte. Po niekoľkých týždňoch by sa malo dieťa vrátiť z nemocnice domov a žiť normálny život. Jeho stav si však bude i naďalej vyžado­vať pravidelné kontroly.

Dôležitou úlohou vás, jeho rodičov, bude podporovať ho počas dlhej a ťažkej liečby, udržiavať jeho vnútornú silu vyhliadkami na konečné vyliečenie. Deti s leukémiou nesmú byť vystavené takým bežným detským infekč­ným chorobám, ako sú ovčie kiahne, pravda, ak nie sú proti nim imúnne. Starostlivo si teda preverujte zdravotný stav priateľov vášho dieťaťa.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *