Ľubovník bodkovaný – Použitie

Obsahuje silice, katechínové triesloviny, bakteriostatickú živicu, glykozidy (hyperozid, rutín) a fotodynamicky účinné farebné látky, napr. hypericín (červené farbivo), ktorý zapríčiňuje fotosenzibilitu, a preto sa pri užívaní prípravkov s obsahom ľubovníka neodporúča slnenie. lubovnik-bodkovanyVo vyšších dávkach za súčasného pôsobenia svetla zapríčiňujú ochorenie kože (hypercizmus). Ďalej obsahuje organické kyseliny a provitamín A.

Ľubovník je v súčasnosti najčastejšie používaným prostriedkom pri liečbe nervových problémov, napríklad stavov úzkosti, nespavosti a depresie. Bežne sa využívajú kvitnúce výhonky.

Indikáciou využitia sú psychogénne depresie, pričom ich účinok sa odvodzuje od hypericínu (naftodiantrón) a hyperforínu – floroglucinol, prípadne aj ďalších biologicky aktívnych látok – najmä flavonoidov (kvercetín, rutín, hyperozid, biapigenín, ďalej proantokyaníny). Z trieslovín sú zastúpené katechínové a epikatechínové deriváty, fenolové kyseliny (kyselina chlorogénová a kavoylchinová) a xantóny. Zlepšenie celkového psychického stavu, vyčerpanosti, strachu, nervozity, straty motivácie sú odvodené od korigovania narušených hladín neurotranstimeterov hypericínom a hyperforínom. Zvonka sa extrakty využívajú pri neurodermatídach. Pre vysoký obsah trieslovín sa v ľudovom liečiteľstve využívajú pri hnačkovitých ochoreniach. Hyperforín sa v homeopatických prípravkoch využíva na inhibíciu neurotransmiterov – serotonínu a dopamínu. Hypericín predstavuje fotosenzibilnú látku ovplyvňujúcu metabolizmus serotonínu a melatonínu.

Slúži aj pri nervovej vyčerpanosti, migréne a nočnom pomočovaní. Droga sa používa pri poruchách trávenia, pri chorobách pečene a žlčníka, často aj ako kloktadlo. Ľubovníkový olej z čerstvých kvetov sa používa zvonka na potieranie veľkých rán a vredov predkolenia. Olejnatý roztok na popáleniny, na obklady alebo umývanie kožných poranení. Má protibakteriálne účinky. Dnes sa uplatňujú olejové výťažky v kozmetike pre deti (detské oleje, emulzné masti).

Na prípravu záparu alebo odvaru sa bežne používa dávka 1,5 g – 1 lyžička drogy na pohár vody. Pije sa 2- krát denne. Suchý výťažok z ľubovníka tvorí súčasť výživového doplnku kapsuly Gastrofitky – uľahčuje trávenie a je proti depresiám. Nadmerné dávky môžu vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky. Nesmie sa užívať dlhodobo a pri užívaní sa nemožno vystavovať slnečnému žiareniu. Pri užívaní iných liekov je jeho užívanie nutné konzultovať s lekárom.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *