Materina dúška – Použitie

Hlavnou obsahovou látkou sú silice ako cymol, tymol, horčina serpylín, triesloviny, flavonoidy a minerálne látky striebro, vápnik, horčík. Protizápalové a konzervačné vlastnosti poznali už starí Egypťania. materina-duskaPoužívala sa aj na balzamovanie. Pretože chráni papier pred plesňami, dodnes sa ňou konzervujú aj herbáre. Kytičky z dúšok osviežujú vzduch a potláčajú nepríjemné pachy.

V ľudovej liečbe sa oddávna používala na rôzne účely, najmä však pri kašli a pri kataroch (zápaloch sliznice) dýchacích a tráviacich ústrojov. Pri kašli má mierne odhlieňujúci účinok, posilňuje žalúdok, používa sa pri hnačkách, nespavosti, bolestiach hlavy, nervových bolestiach a nechuti do jedla.

Zvonka do posilňujúcich kúpeľov (najmä pre prechladnuté a slabé deti) aj ako obklady na rany a pri reumatizme. Pri kĺbovom reumatizme sa namáča do mentolového liehu (francovka) s listami rozmarínu a kvetmi fialky. Pri bolestiach žalúdka sa pije každý druhý deň zápar z dvoch lyžičiek drogy na dva poháre vody. Ako prípravok napomáhajúci vykašliavanie sa pripravuje čajovina z rovnakého dielu vňate dúšky materinej, koreňa prvosienky a listu podbeľa (2 lyžičky drogy na šálku vody). Protibakteriálny účinok sa využíva napríklad pri paradentóze, na výplachy pri zápaloch ústnej dutiny a na obklady. Na umývanie rán a obklady ju môžeme používať s kvetom rumančeka a listom šalvie.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *