Meď – Cuprum

Názov: Meď

Česky:   Měď
Latinsky:   Cuprum
Anglicky:  Copper
Francúzsky:  Cuivre
Nemecky :  Kupfer

Značka: Cu

Protónové číslo: 29

O medi: Meď je známa už od staroveku. Rýdza meď sa v prírode málokedy vyskytuje, preto sa väčšinou nachádza len v zlúčeninách. Meď je mäkká a do červena sfarbená. Je to ušľachtilý kov. Má vysokú tepelnú vodivosť a nakoľko je veľmi dobrým vodičom elektrického prúdu tak sa hlavne využíva na výrobu rôznych vodičov. Množstvo medi v tele dospelého človeka sa odhaduje na 100 – 150 mg. Väčšina medi v tele sa nachádza v pečeni, kostiach, svaloch ale časť medi sa vyskytuje vo všetkých tkanivách tela.kel

Dôležitosť medi: Dôležitá pre tvorbu hemoglobínu a iných enzýmov. Je nevyhnutná pri vstrebávaní železa do tela. Je prospešná pre kosti a reguluje cukor. Malé množstvo medi je nevyhnutné pre tvorbu hemoglobínu. Posilňuje svalový a imunitný systém. Pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Pri prevencii osteoporózy, pri tvorbe kolagénu pri urýchlení hojenia rán

Aké potraviny sú bohatým zdrojom medi: Hlavným zdrojom medi sú morské plody, kel, huby, semienka (sezamové, slnečnicové), orechy (kešu, vlašské), strukoviny, sušené ovocie, avokádo, kozí syr, sójové potraviny, mäso, biela fazuľa, cícer.

Diétne zdroje: Meď sa nachádza v čerstvom a sušenom ovocí, zelenej a listovej zelenine.

Nedostatok medi môže spôsobovať: Vedie k neurologickým chorobám, anémia z nedostatku železa, ochorenie tenkého čreva, ), hnačky, ťažká porucha vstrebávania a nadmerný príjem zinku, šedivé vlasy, únava, poruchy funkcie mozgu, reprodukčné problémy, znížená odolnosť voči infekciám, artritída a artróza.

Prebytok medi: pečeňové poškodenie – cirhóza (meď sa hromadí v pečeni), bolesti svalov, otrava meďou (veľmi ojedinelá). Wilsonova choroba (dedičná porucha transportu medi).

Odporúčaná denná dávka medi v mg (miligram):

Deti by mali dostávať meď z potravín, nie z doplnkov pre deti!

Deti od narodenia do 6 mesiacov – 0.2 mg
Deti od 7 do 12 mesiacov – 0.22 mg
Deti od 1 do 3 rokov – 0.34 mg
Deti od 4 do 8 rokov – 0.44 mg
Deti od 9 do 13 rokov – 0.7 mg
Deti od 14 do 18 rokov – 0.89 mg
Dospelí od 19 rokov – 0.9 mg
Tehotné ženy – 1 mg
Dojčiace ženy – 1.3 mg

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *