Medovka lekárska – Melissa officinalis

Podľa čoho spoznáme medovku?

Medovka je trvalá bylina, ktorá dosahuje vo voľnej prí­rode alebo na záhone výšku až 1,2 metra. Odpradávna si ju ľudia pre jej účinky veľmi vážili. Patrí medzi hluchavkovité rastliny.Medovka-lekarska-Melissa-officinalis

Rastlina je väčšinou mo­hutne rozvetvená, má proti- stojné listy a štvorhrannú stonku. Pyskaté kvety sú ble­dožlté, niekedy celkom biele a stoja pod pazuchami hor­ných listov. Medovka vonia podobne ako citrón. Preto sa Melissa officinalis, o ktorej tu hovoríme, niekedy nazý­va aj medovka citrónová. Vo Švajčiarsku sa pod medovkou rozumie zlatá Me­lissa (Monarda dadymna L. j, ktorá je typická tým, že má červené kvety.

Oblasti použitia

– Nervozita
– Žalúdočné, črevné a srdcové ťažkosti
– Problémy s pečeňou a žlčníkom
– Kŕče a nadmerná tvor­ba plynov
– Na posilnenie po pre­chladnutí a infekčných chorobách

Kde nájdeme medovku?

Domovom medovky sú vý­chodné oblasti Stredozemné­ho mora. Rastie divo v mier­ne teplých klimatických oblastiach. V Európe ju na­opak voľne rastúcu nenájde­me. Napriek tomu sa tu me­dovka hojne pestuje, ale len v kultúrach na medicínske účely. Možno ju však pesto­vať aj v domácich záhrad­kách a dokonca vo väčších kvetináčoch na balkónoch.

Ako medovka účinkuje?

Medovka sa používa v rast­linnej medicíne hlavne ako upokojujúci prostriedok. Ner­vózni ľudia sa pomocou me­dovky často upokoja a môžu lepšie spať. Táto rastlina po­máha aj pri žalúdočnej neu­róze, uvoľňuje kŕče a zdúva­nie v zažívacom trakte. Veľmi dobre pôsobí pri problémoch s pečeňou, žlčníkom a po­silňuje organizmus pri pre­chladnutí a infekčných chorobách. Liehový výťažok medovky pomáha pri prob­lémoch so spaním, aj pri srdcových a črevných ťaž­kostiach. Potieranie týmto výťažkom vyvoláva pocity osvieženia na rozdiel od medovkového kúpeľa, ktorý naopak upokojuje. Vedľajšie účinky nie sú známe.

Ktoré časti rastliny sa používajú?

Na lekárske a terapeutické účely sa používajú len listy medovky a z nich získaný éterický olej. Listy sa obera­jú tesne pred rozkvitnutím rastliny (jún až august), pre tože v tom čase sú ich liečivé látky najúčinnejšie. Potom ich treba šetrne sušiť, aby sa zachoval éterický olej. Tento olej možno získať aj destilá­ciou s vodnou parou z usu­šených listov. Ako korenie sa používajú čerstvé listy, hodia sa do omáčok, šalátov, zeleniny aj polievok.

Aké účinné látky obsahuje medovka?

Najdôležitejšou účinnou lát­kou medovky je éterický olej, ktorého rastlina obsahu­je až 0,3 percenta. Hlavnou zložkou tohto éterického oleja je citronella – preto aj citrónová vôňa. Okrem toho obsahuje medovka rôzne množstvá minerálov, hor­kých látok, trieslovín a flavonoidov, ktoré uvoľňujú kŕče a upokojujú. Už v 17. storočí vyrábali mnísi v kláštoroch preslá­vené karmelitské kvapky: 1/2 kg rezanej sušenej medovkovej vňate, 20 g citróno­vej kôry, 10 g škorice, 10 g muškátového orecha zmie­šame a zalejeme 1 1 koňaku. Necháme niekoľko dní stáť.

Medovkový čaj a medovkový kúpeľ

Upokojujúci účinok me­dovky sa dá využiť pitím medovkového čaju alebo použitím medovkového kúpeľa. Použiť možno medovku čerstvú aj sušenú.

Medovkový čaj:

3 kávové lyžičky nakrája­ných medovkových listov na jednu šálku prelejte štvrťlitrom vriacej vody a prikryté nechajte asi de­sať minút lúhovať. Keď sa čaj osladí medom, stáva sa jeho účinok ešte silnej­ším. Denne vypite tri šálky.

Medovkový kúpeľ:

50 až 60 gramov medov­kových listov prelejte 1 lit­rom vody, zohrejte a po 10 minútach preceďte. Tú­to tekutinu potom vlejte do celkového kúpeľa.

Iné názvy: citrónová medovka, melisa.

Stanovište: rastie divo v miernom klimatickom pásme. V Európe sa pestuje umelo v kultúrach, ale aj v záhra­dách a na balkónoch. Krátky opis: až 1,2 m vysoká, citrónovo voňajúca rastlina, s protistojnými listami a bielo- žltými až bielymi kvetmi.

Účinné časti: listy. Mla­dé výhonky získame zrezávaním.

Vedľajšie účinky: žiadne.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *