Megakólon

Názvom megacolon, obrovské hrubé črevo, sa označuje nápadné rozšírenie, predĺženie a zmohutnenie hrubého čreva. Porucha môže byť vrodená (Hirschprungova choroba) alebo získaná.

Hirschprungova choroba (aganglionóza) čiže vrodený megakólon sa prejavu­je zakrátko po pôrode. Postihnuté dojča má mohutne rozpäté brucho a nevyprázdňuje stolicu. Menší stupeň poruchy sa dakedy rozpozná až v dospievaní alebo v sko­rej dospelosti. Neschopnosť defekácie zapríčiňujú chýbajúce gangliové bunky (v podsliznicovej a svalovinovej spleti) na krátkom odseku rektosigmoidea. Bezgangliová časť nedovoľuje prechod stolice, pretože je neschopná relaxácie a zostáva úzka (ako kardia pri achalázii). Proximálne hrubé črevo sa v dôsledku toho veľmi dilatuje a hypertrofuje. Indagácia ukáže normálny análny zvierač a prázdnu ampulu konečníka. Diagnóza sa potvrdí chirurgickou biopsiou zo zachváteného segmentu v celej hrúbke čreva. Histologický sa nezistia gangliové bunky. Choroba sa lieči operačnou resekciou postihnutého odseku. Prognóza je veľmi dobrá.

Získaný megakólon nemá špecifickú patogenézu, ale je extrémnym prípadom zapečenia z rozličných príčin. Dakedy sa pozoruje fekálna inkontinencia. Ide vlastne o nepravú hnačku, pri ktorej stekutené fekálie prechádzajú popri zhrčenej stolici. Získaný megakólon sa vyznačuje rozšírením hrubého čreva až po análny zvierač. Už pohľad na anus môže stačiť na určenie diagnózy (stolica rozširuje anus až trčí z neho), ktorú potvrdí nahmatanie stolice v konečníku prstom.

Liečenie je ako pri jednoduchom zapečení, no vyžaduje ešte viac trpezlivosti a dôslednosti. Často treba manuálne odstrániť stolicu a urobiť výplak fyziologickým roztokom (veľká klyzma čistej vody ohrozuje vodnou intoxikáciou).

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *