Obličkové kamene – Nefrolitiáza

Nefrolitiáza, žiaľ, nepatrí medzi zriedkavé ochorenia. Prečo sa oblič­kové kamene tvoria, nevieme. Infekcia a hromadenie moču preto, že sú uzavreté močové cesty, to sú nepochybne činitele, ktoré vytvárajú vhodné podmienky pre tvorbu močových kameňov. Ich zloženie sa mení. Vysky­tujú sa kamene z kyseliny močovej, zo šťaveľanu vápenatého, z uhličitanu vápenatého, z fosforečnanov, cystínu a zriedka z xantínu. Kamene môžu vznikať vo väčších zberných kanálikoch alebo v obličkových kalichoch, odkiaľ sa zanášajú do panvičky, kde rastú do rôznej veľkosti. Stáva sa, že kameň vypĺňa ako odliatok celú panvičku a kalichy. Takýto kameň nespôsobuje prudké kŕče, ale skôr stálu tupú bolesť v oblasti obličiek. Drobné kamene sa môžu dostať do močovodov a tam spôsobiť neznesiteľ­né kŕče a neutíšiteľné nutkanie na močenie, ba aj močenie krvi. Môže sa stať, že zaseknutý obličkový kameň síce nutká na močenie, ale moč ne­prepúšťa, takže postihnutý je neschopný močiť.oblickovy-kamen

Obličkové kŕče vychádzajú z uhla, ktorý tvorí chrbtica a rebrá. U mu­žov bolesť vyžaruje do mieška, u žien do veľkých pyskov ohanbia alebo do hornej časti stehien. Obličková kolika sa často spája s nutkaním na vracanie a s vracaním. Stáva sa, že postihnutý má záchvat iba raz v ži­vote, inokedy sú záchvaty raz za mesiac alebo aj častejšie. Pri záchvate sa obličkový kameň vymočí, čo sprevádza nesmierna bolesť.

Aj keď sa pominú kŕče a zmiznú ťažkosti, je naozaj namieste dôkladné urologické vyšetrenie. Len tak možno predísť komplikáciám, najmä zá­palu a uzavretiu močovodu, čo môže mať za následok aj zánik príslušnej obličky. Keď sa urologickým vyšetrením zistí, že sa kameň vymočil, ne­treba už dokopy nič robiť, iba piť mnoho tekutín, aby sa zabránilo tvorbe ďalších kameňov. Ak sa zistí, že v močových cestách je kameň, podľa jeho tvaru, veľkosti a umiestenia, ako aj podľa celkového stavu obličiek sa určí, či sa kameň chirurgicky odstráni, alebo či sa vyčká, kým sa pô­sobením liekov a tlaku moču nevymočí. Navrhnutý operačný zákrok ne­odporúčame odkladať, pretože vyčkávaním sa obličky môžu trvalé a ne­napraviteľne poškodiť.

Pozorovaním sa dokázalo, že urátové kamene možno rozpustiť podaním roztokov upravujúcich chemickú reakciu moču (iné kamene, napr. žlčo­vé, sa liekmi nedajú rozpustiť). Pri operácii sa roztvorí panvička alebo močovod a kameň sa odstráni. Ak kameň poškodil obličku natoľko, že už nie je schopná pracovať, odstráni sa aj oblička.

Prevencia

Pite vodu po celý deň. Pre ľudí ktorí už mali problémy s obličkovými kameňmi, lekár zvyčajne odporúča vyprodukovať aspoň 2,5l moču denne. Ak žijete v horúcom a suchom podnebí, alebo často cvičíte možno budete musieť piť ešte viac vody aby ste vyprodukovali dostatok moču. Ak je váš moč priesvitný a jasný, pravdepodobne ste vypili dostatok pitnej vody. Obmedzte potraviny bohaté na oxaláty. Patria medzi ne rebarbora, červená repa, ibištek, špenát, sladké zemiaky, orechy, čaj, čokoláda a sójové produkty. Vyberte si stravu s nízkym obsahom soli a živočíšnych bielkovín napríklad strukoviny.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *