Palina obyčajná – Artemisia vulgaris L.

Obsahuje silice, hlavne cineol, ktorý má dezinfekčné účinky, jedovatý tujón, horčíny – artemizín, triesloviny. V koreni sa nachádza inulín, cholín a iné. palina-obycajnaO pôvode horkosti hovorí aj ľudová povesť, že palina je bylina, ktorá vyrástla z potu Krista na kríži, keď mu namiesto vody dali žlč s octom.

Vňaťová droga sa liečebne uplatňuje na zlepšenie chuti do jedla, podporuje vylučovanie tráviacich štiav, činnosť žalúdka. Má dezinfekčné účinky. Výťažky z rastliny sa osvedčujú na vonkajšie použitie proti niektorým parazitom. Jednotlivá dávka drogy je 1 gram na šálku záparu, ktorý sa pije 3-krát denne. Výhodnejšie je kombinovať drogu s inými rastlinami. Zápar z drogy má slabší účinok. Najúčinnejšie pôsobia liehové výťažky, napríklad tinktúra (20 g vňaťovej drogy macerovať 14 dní v 1 dl 70-percentného alkoholu). Užíva sa 3- krát denne 25 – 40 kvapiek na zlepšenie trávenia. Ako korenina sa používajú čerstvé i sušené úbory, čerstvé lístky do polievok, omáčok, mäsa a šalátov. Pre osobitý pach sa ako korenina používa pri úprave hydiny.

Rastlina, i keď je mierne jedovatá, v predpísaných dávkach nie je nebezpečná. Zvýšené dávky sú toxické pre vyšší obsah jedovatého tujónu.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *