Pelagra – Choroba

Pelagru zapríčiňuje nedostatok kyseliny nikotínovej, ktorý sa kombinuje s deficitom iných zložiek skupiny vitamínu B (najmä riboflavínu a pyridoxínu). Vzniká najmä v chudobných oblastiach, kde je v strave bohato zastúpená kukurica a oveľa menej mäso. Nevie sa, prečo kukuricová strava podporuje výskyt choroby (obsah niacínu a provitamínu tryptofánu to úplne nevysvetľuje).

V hospodársky vyspelých krajinách sa choroba zavše zjavuje u chronických alkoholikov ako následok stravy s nedostatočným obsahom vitamínov a bielkovín.

Symptomatológia a diagnóza  Choroba sa vyznačuje poklesom hmotnosti a celkovou slabosťou spolu s charakteristickými prejavmi z postihnutia kože, tráviacich ústrojov a nervového systému(3 D: dermatitis, diarrhoe, dementia).

Na koži vystavenej slnečnému svetlu sa zjavuje erytém so svrbením a pálením. Prechádza do ťažkej dermatitídy s odlupovaním a následnou pigmentáciou a atrofiou kože.

Jazyk je ohnivočervený a chorý sa často sťažuje na pálčivý pocit v ústach (stomatitída). V neskorších štádiách býva húževnatá hnačka.

Najvážnejšou črtou choroby je postihnutie ústredného nervového systému. Prejavuje sa úzkosťou, dráždivosťou, depresiou, pri zdĺhavom priebehu až demenciou. Poškodenie miechy vyvoláva zmeny reflexov a spastické alebo chabé ochrnutie.

Diagnostika buduje popri nutričnej anamnéze najmä na príznačných kožných a ústnych prejavoch.

Terapia: Podáva sa diéta s dostatkom hodnotných bielkovín, zelenej zeleniny, čerstvého ovocia, pridáva sa droždie. Ak bolesti v ústach alebo duševný stav chorého nedovolia realimentáciu, podáva sa nikotínamids prídav­kom ostatných zložiek skupiny vitamínov B. Pri nervových prejavoch a málokrvnosti sa indikuje vitamín B12 vnútrosvalovo.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *