Polyp hrubého čreva

Polypy sú útvary vyrastajúce zo sliznicového povrchu smerom do lúmenu. Na povrchu ich pokrýva hladká sliznica. Najčastejšie sú adenómové polypy. Môžu byť jednotlivé (solitárne) alebo početné, sesílne alebo stopkaté. S narastajúcou veľkosťou a početnosťou sa zvyšuje ich malígny potenciál. Adenómové polypy sú častejšie v konečníku a v esovitej časti (80 %) ako v ostatnom hrubom čreve (20 %). Zvyčajne sú nemé. Ak vyvolávajú príznaky, býva to opakované krvácanie alebo pri veľkých polypoch striedavá obštrukcia (zátvor). Klinicky sú významné prekanceróznym potenciálom.

Polypy konečníka a sigmoidea sa podľa možnosti odstraňujú pomocou sigmoidoskopu. Vyššie uložené sa odstránia kolonoskopickou cestou. Takmer u polovice chorých v priebehu 10 rokov po polypektómi vzniká recidíva polypov. Preto sa po ablácii polypov odporúčajú periodické kontroly (každé 2-3 roky, kolonoskopicky alebo irigoskopicky).

Vilózny adenóm je červený, hubovitý, klkový (polypoidný) útvar s väčším sklonom na malignizáciu ako adenómové polypy. Vyskytuje sa zväčša v konečníku a v esovitej časti. Zriedkavo zapríčiňuje dlhšie trvajúcu vodovú hnačku s nadmernou stratou draslíka a následnou hypokaliémiou a dehydratáciou. Prejavuje sa najviac krvácaním a odchodom hlienu z konečníka. Lieči sa operačnou resekciou. Kontrolným sledovaním sa môže zistiť recidíva.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *