Poranenia periférnych nervov

Periférne (obvodové) nervy sa naj­častejšie poškodia pri združených poraneniach kože, šliach a kostí. Súvisí to aj s uložením a priebehom nervov. Napríklad tvárový a očný nerv prechádzajú kosteným kanálikom lebkovej spodiny, lakťový a vretenný nerv zasa žliabkom ramennej kosti atď. Dosť často si nerv pri úraze uchová celistvosť, no stratí funkčnú schopnosť. Takýto stav sa nazýva axonotméza. Ide vlastne o poruchu vnútornej štruktúry nervu. Niektoré nervové vlákna sa takto môžu poško­diť nielen v okamihu úrazu, ale aj v poúrazovom období, keď na nerv tlačia krvné podliatiny, prípadne jaz­vy, pričom obmedzujú jeho výživu. Takisto vykĺbená hlavica stehennej kosti môže poškodiť sedací nerv a tlak nesprávne priloženej sadry zasa poškodzuje cievne zásobenie nervov i svalstva. Dosť časté sú po­škodenia nervov pri nesprávnej lieč­be komplikovanejších zlomenín. Ak sa nerv dotýka drsnej spodiny kosti alebo sa nadmerne napína, jeho funkcia postupne vyhasína. Je to typické pri tzv. Panasovej obrne lak­ťového nervu, ktorá vzniká po zlome­ninách v lakťovom kĺbe.periferne-nervy

Pritlačený alebo inak obmedzova­ný nerv sa niekedy sám uvoľní a zota­ví. Inokedy treba jeho normálnu polohu obnoviť operatívne, t. j. chirur­gicky ho uvoľniť z jazvovitých zrastov (neurolýza), alebo premiestiť do mäkkého lôžka (transpozícia).

Pri tzv. neurotómii čiže vtedy, keď sa nerv preruší, je potrebné včasné chirurgické ošetrenie neurorafia (zošitie nervu). Nedlho po úraze možno prerušený nerv zošiť bez väčších problémov. Ak však nerv nemohol byť ošetrený hneď po úra­ze, jeho konce sa od seba oddialia a postupne sa na nich utvára kyjovitá rozšírenina, ktorá prechádza do jaz­vy. Vlákna niektorých nervov majú značnú regeneračnú schopnosť a niekedy si nájdu cestu ku svojim výkonným štruktúram, najmä k sva­lom. Pri oneskorenom pokuse o zoši­tie nervu treba kyjovité rozšíreniny s jazvou odstrániť, čím sa ešte zväčší vzdialenosť medzi koncami preruše­ného nervu. Keď je defekt veľký a nerv sa nepodarí zošiť, treba chýba­júcu časť nervu nahradiť transplan­tátom.

Poškodenie alebo prerušenie peri­férneho nervu má za následok stratu pohybu a citlivosti, prípadne poruchu vo výžive príslušnej časti kože. Ak sa prerušia nervy privádzajúce vzruchy do svalu, po istom čase sa sval začne meniť na väzivo a trvalé môže stratiť svoju funkciu. Aj preto treba prerušený nerv reparovať čo najskôr. Obnovu nervu podporuje vhodná rehabilitácia, ktorá je vý­znamným doplnkom chirurgickej liečby. Pri poškodení jednotlivých perifér­nych nervov možno pozorovať cha­rakteristické pohybové poruchy. Ak sa pretrhne napríklad lakťový nerv, postihnutému znecitlivie malíček, nemôže ho priložiť k susednému prstu a drobné svaly ruky mu po čase atrofujú (zakrpatejú). Človek s roztrh­nutým vretenným nervom nemôže vystrieť prsty a jeho zápästie s rukou nadobudnú tvar labutej šije. Ak sa poškodí ramenný nervový zväzok (brachiálny plexus), ochrnie a znecit­livie celé rameno. Stáva sa to najmä po motocyklových haváriách. Táto nervová spleť sa chirurgicky spravid­la nedá reparovať, a preto treba trpezlivo čakať na spontánnu nápravu. Pretrhnutie ihlicového nervu na dolnej končatine sa prejaví prepadá­vaním špičky nohy, takže postihnutý musí pri chôdzi vysoko dvíhať nohu (tzv. kohútia chôdza). Ak sa preruší píšťalový nerv, pacient sa nemôže postaviť na špičku nohy a pri pretrh­nutí stehnového nervu má zasa veľké ťažkosti pri chôdzi do schodov, pri­čom sa mu nápadne stenčuje stehno.

Zošitý nerv môže svoju funkciu obnoviť až po istom čase. Skúsenosť potvrdzuje, že za 1 deň podrastie nerv o 1 mm. Ak sa preruší nerv napríklad 9 cm od svalu, ktorý záso­buje, funkcia svalu sa upraví asi o 3 mesiace po operácii.

Please follow and like us:
0

2 Komentovali článok “Poranenia periférnych nervov

  1. dobrý denˇ-Prosím o odpovedˇ-Mám ťažkú subakútnu perif.leziu gastrocnemiusu. Nepostavím sa na špičky, ani neprejdem cez ne pri chodzi.Začínam nohu akoby silovo strácať,musím jej pomáhať i pri obliekaní. Neudržim stáť na jednej nohe, mám balanc. Moja diagnóza je hernia diskov ,okrem celkovej degenerácie. a stenozy miešnych koreňov. S nohou mám dlhodobe problémy, podla EMG vyšetrenia, je stav dlhodobo nemenný.Ja však cítim, že chodza je velmi náročná. Mohla by som ochrnúť na chodidlo, resp.nohu,kedže by som to neriešila operačne? Ja totiž nekričim na kríže, mám obrovské bolesti v noci,do oboch končatin, a ráno bolesti ustupujú. Chodza je však velmi náročna, kedže chodidlo jednej z nich je parézované. Ďakujem pekne za odpoveď.

  2. Dobry den.16.11.2016 mi na zub.chirurgii operovali horne dasno.Odvtedy mam strpnute dasno aj hornu peru.Neviem s nou poriadne hybat.Je to velmi neprijemne pera uz nieje taka ako bola ani vyzorovo nakolko pri siti ktore mam tesne pod nosom zvnutra mi peru zatiahli do vnutra.Je mozne to cele dat do povod.stavu a hlavne obnovit funkciu nervov?Zial mam zub.nahradu ktora mi nedrzi a pri noseni sa to strpnutie pery a dasna zdvojnasobi.Dakujem pekne za odpoved.Andrea

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *