Povrchová tromboflebitída

Zapálená povrchová žila s následným nástenným trombom sa prejavuje ako hmatateľný, tuhý, bolestivý, červený pruh v priebehu žily s rozličnou dĺžkou. Zápalová reakcia prestupuje aj do periférneho tkaniva, preto koža nad žilovým pruhom je červená a teplejšia. Pri rozsiahlejších zápaloch môže byť aj zvýšená teplota a zrýchlená sedimentácia červených krviniek, leukocytóza a tachykardia. Opuch do obrazu povrchovej tromboflebitídy nepatrí; ak sa zjaví, svedčí to o súčasnom postihnutí hĺbkových žíl.

Osobitnou formou povrchové j tromboflebitídy je migrujúca tromboflebitída (thrombophlebitis migranssaltans) prejavujúca sa akútne vzniknutými, krátkymi červenými pruhmi v priebehu viacerých žíl pri súčasne zvýšenej teplote, zrýchlenej sedimentácii červených krviniek, leukocytóze a tachykardii. V priebehu niekoľkých dní zápalové príznaky ustupujú, zjavujú sa však nové, na iných žilových úsekoch. V miestach prekonaného zápalu ostáva spočiatku hnedá pigmentácia, ktorá neskôr vymizne. Migrujúce tromboflebitídy vznikajú prevažne na autoimúnnom podklade a sú často príznakom začínajúcej sa obliterujúcej trombangiitídy, niekedy aj systémového lupus erythematosus, malígnosti alebo alergie.

Terapia povrchovej tromboflebitídy spočíva v správne priloženom ovínadle, ktoré sa na noc sníme a ráno znovu aplikuje ešte v posteli na elevovanú končatinu. Ovíjanie sa začína od koncov prstov. Telesný pokoj pri povrchovej tromboflebitíde sa neodporúča. Z liekov sa podáva Benetazon, Indren, Ketazon. Lokálne na bolestivé miesta možno aplikovať heparoidovú alebo ketazónovú masť. Na noc možno dávať aj studené obklady. Antikoagulanciá sa podávajú len pri postihnutí rozsiahlejších žilových úsekov.

Prognóza povrchových tromboflebitíd je priaznivá, nehrozí vznik pľúcnej embólie ani posttrombotického syndrómu. Príznaky zápalu počas 7 — 10 dní ustúpia. Iba pri migrujúcej tromboflebitíde môže prognózu určovať základné ochorenie, pri ktorom sa tromboflebitída zjavila. Závažnejšiu prognózu môže mať aj hnisavá tromboflebitída, ktorá vznikne, keď sa hnisavý proces z okolia rozšíri na žilovú stenu. Dnes sa pre častú dlhotrvajúcu kanyláciu žíl vyskytuje pri rozličných diagnostických a liečebných výkonoch. Vhodnou antibiotickou liečbou možno aj toto ochorenie úspešne liečiť.

Pracovná schopnosť chorých s povrchovou tromboflebitídou (okrem migrujú­cich a hnisavých tromboflebitíd) pri vhodnom zamestnaní bez dlhého sedenia či státia býva zachovaná.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *