Predsieňový flater

Predsieňový flater (kmitanie predsiení) je pravidelný predsieňový rytmus s frekvenciou 150-360/min. Komory sa kontrahujú zvyčajne pomalšie ako predsiene, zväčša v pravidelnom slede 2 : 1, 4 : 1, zriedkavo 3:1, resp. 5 : 1, čo závisí od stupňa AV blokády. Prevod na komory je zriedka 1 : 1 (deblokovaný flater). Predsieňový flater mierne znižuje minútový objem podľa frekvencie komôr. Vyskytuje sa častejšie pri reumatickej chorobe srdca, ischemickej chorobe srdca, myokarditíde, hypertyreóze, infekčných ochoreniach, toxických dávkach digitalisu a chinidínu. Predsieňový flater s relatívne pomalou frekvenciou komôr je benígnym nálezom u starších pacientov. Môže sa vyskytovať v paroxyzmoch, ak však pretrváva dlhšie, označuje sa ako stabilizovaný flater.

Na EKG zázname sa predsieňový flater znázorní pred komplexom QRS výkyvmi podobnými zubom píly, ktoré sa zistia najčastejšie v zvodoch II, III, a VF a v zvodoch z pravého prekordia.

Terapia: Lieči sa základné ochorenie, podávajú sa sedatíva, digitalis pri vyššej komorovej frekvencii, chinidín, prokaínamid, antimalariká, odporúča sa nefajčiť, nepiť čiernu kávu a alkoholické nápoje. Pri deblokovanom flatri (blokáda 1 : 1) je chinidín kontraindikovaný. V prevencii predsieňového flatru je digitalis liekom prvej voľby, prípadne sa kombinuje s verapamilom, chinidínom, amiodaronom alebo betablokátormi. Ak predsieňový flater nereaguje na liečbu farmakami, možno urobiť elektrickú kardioverziu. Chinidín a dizopyramid ako jednotlivo aplikované lieky, i keď spomaľujú predsieňovú aktivitu, urýchľujú A V vedenie, a preto môžu spôsobiť blokádu 1 : 1 s veľmi rýchlou komorovou frekvenciou.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *