Prietržník holý – Herniaria glabra L.

Prutržník lysý – Herniaria glabra L.

Silenkovité – Silenacea

Ľudové názvy: boľševník, husie mydlo, chadrapatka, kankalin, kaška, kaštičky, kropáč(ek), kýlová bylina, mrtvičná zelina, malý truskavec, mejdlíčko, piesočník, rozchodníček, stozrno, stozrníčko, tržné korení, úplavník, zober ma nič, zrniečkoPrietrznik-holy

Droga: Herba herniariae – vňať

Prietržník holý je jednoročná až trváca, riedko ochlpená až holá, drobná a nízka bylina, so žltozelenými, poliehavými, až 20 cm dlhými, husto rozkonárenými stonkami, ktoré sa obyčajne kruhovito rozkladajú po zemi. Drobné, prisadnuté, protistojné a striedavé listy sú tvaru podlhovasto vajcovitého. Drobné, žltozelené kvety sú pospájané do malých klbiek a tvoria päťlistý kalich. Drsný, vajcovitý a nepukavý plod je čierna, lesklá a guľatá tobolka. Kvitne od júna do septembra.

Výskyt

Prietržník holý rastie na suchých, piesočnatých a kamenistých miestach polí, lúk, pastvín, na okraji ciest i medzi dlažbou od nížin až po podhorské pásmo.

Zber: čas: jún – september

Vňať z prietržníka holého, ale i jemu príbuzného prietržníka chlpatého, ktorý sa líši od prvého svojím ochlpením, sivastozelenou farbou a dlhšími stonkami, sa zbiera v čase kvitnutia rastliny odrezávaním v hrsti tesne nad zemou ostrým záhradníckym nožom. Pri hromadnom výskyte možno použiť hrable, s ktorými rastlinu vytrhneme aj s koreňom, ktorý dodatočne odrežeme. Kvitnúca vňať sa potom otrasie od piesku, hliny a semien, ktoré slúžia k ďalšiemu rozmnožovaniu. Pri zbere sa nesmie zameniť so stavikrvom vtáčím (Polygonum aviculare L.), ktorý je na vzhľad mohutnejší a má článkovanú lodyhu.

Sušenie

Vňať prietržníka holého i chlpatého sa suší v tenkých, asi 3 cm vrstvách, na tienistých a dobre vetraných miestach s obracaním. Pri sušení umelým teplom nesmie sa prekročiť teplota 35 °C. Preosiatím sa odstráni zo suchej drogy ostatok piesku. Sušenie má prebehnúť čo najrýchlejšie, aby vňať nezožltla. Droga prietržníka chlpatého vonia po kumaríne, droga holého je bez zápachu. Pomer zoschnutia: 5 : 1

Použitie

Droga obsahuje 3 % saponínu, trieslovinu, flavonoidné glykozidy, trochu silice a kumarín.

Používa sa pri chorobách močových ciest formou odvaru: 3 lyžičky drogy na 2 poháre vody. Má dezinfekčný, protikŕčový a močopudný účinok. Droga prietržníka je súčasťou oficinálnych močopudných čajovín.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *