Prsná žľaza

Prsníková žľaza (glandula mammaria) je charakteristická pre žen­ské pohlavie. U mužského pohlavia zostáva totiž iba jej základ. prsna-zlazaU dievčat sa začína prudký rast tejto žľazy v puberte. Jej vývoj je teda pod vplyvom pohlavných hormónov. U žien prsníková žľaza tvorí prsníky (mammae). Uložené sú na prednej strane hrudníka medzi 3. až 6. rebrom. Prsník má spravidla polguľovitý tvar. V strede je kruhovitý prsníkový dvorček, ktorý sa odlišuje od okolitej kože tmavšou farbou. V prsníkovom dvorčeku je hláv­ka prsníka (prsníková bradavka), do ktorej vyúsťujú vývody prsníkovej žľazy.

Žľazu samu tvorí 15 – 20 lalôčikov, ktoré sú obalené značným množstvom tuku. Pokiaľ žľaza nevylučuje mlieko, lalôčiky, zložené z rozvetvených rúrkovitých žliaz, sú tenké. V posledných mesia­coch gravidity sa žľazy zväčšia, pôvodné tenké rúročky žliaz sa rozšíria a začínajú vylučovať a hromadiť mlieko, ktoré sa mliekovodmi dostáva až na povrch prsníkovej hlávky, kde mliekovody vyúsťujú.

Pred pôrodom a 1 – 2 dni po ňom vylučujú prsníkové žľazy mledzivo – colostrum. Je to žltkastá tekutina s množstvom biel­kovín a leukocytov. Až od druhého alebo tretieho dňa po pôrode začínajú vylučovať mlieko. Ich činnosť sa udržuje dojčením (od­sávaním mlieka) a trvá obvykle 6-12 mesiacov.

Mlieko je biele alebo žltkasté; je nepriehľadné a sladkasté. Ne­priehľadnosť mlieka spôsobujú jemné tukové kvapôčky rozptýlené v ňom. Ich vzájomné splynutie je znemožnené tým, že sú obalené jemnou vrstvičkou bielkovín. Fosforečnan vápenatý a chlorid sodný tvoria hlavné soli. Mlieko je chudobné na železo. Z organických látok najväčšie množstvo tvorí mliečny cukor laktóza a bielkovina kazeín. Tieto látky sa tvoria iba v prsníkových žľazách. Iné organické súčasti mlieka predstavujú tuky,  bielkovina laktalbumín, nie­ktoré enzýmy  a vitamíny.

Látky prítomné v mlieku sa odoberajú z organizmu dojčiacej matky, a preto zloženie mlieka nezávisí priamo od požitej stravy. Keď však matka neprijíma v potrave dostatok bielkovín, vápena­tých a fosforečných solí ako aj vitamínov, prsníkové žľazy sa rýchle vyčerpajú. Kravské mlieko sa odlišuje od mlieka materinského najmä zlo­žením. Kravské mlieko obsahuje viacej bielkovín a solí a menej mliečneho cukru.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *