Rakovina pankreasu

Na karcinóm podžalúdkovej žľazy (carcinoma pancreatis) zomierajú 2 % zo všetkých chorých umierajúcich na karcinómy. Výskyt choroby sa v ostatných desaťročiach zvyšuje. Častejšia je u fajčiarov, diabetikov a postihnutých kalcifikujúcou pankreatitídou. Zvyčajne ide o adenokarcinóm. V 2/3 prípadov je zachvátená hlava pankreasu.

Príznaky: Sú často necharakteristické a zjavujú sa neskoro. Predpoveď je zväčša nepriaznivá aj pri pomerne skorej diagnóze. Okolo polovice chorých zomiera počas 6 miesiacov od nástupu prvých príznakov.

Asi u 80 % chorých býva výrazné zníženie hmotnosti a bolesť v nadbruší. Bolesť je neurčitá alebo tupá a stála, prípadne až vŕtavá, často s vyžarovaním do chrbta. Naklonenie dopredu ju zmierňuje. Častá je nechuť do jedenia, ťažoba, dávenie, nadutie, zapečenie, prípadne hnačka, celková slabosť a emočné poruchy (až depresia so suicidalitou). Karcinóm hlavy pankreasu sa u tretiny chorých prejavuje nebolestivou obštrukčnou žltačkou. V pokročilom štádiu má žltačku 60-80 % pacientov (olivovozelený odtieň). Žltačka je menej častá pri nádore tela a chvosta pankreasu. Zosilňujúcu sa žltačku sprevádza svrbenie (pruritus), dakedy najmučivejší a ťažko ovplyvniteľný prejav choroby.

Fyzikálnym vyšetrením sa často zistí zväčšená pečeň a bolestivosť okolo pupka. Zväčšený žlčník (Courvoisierov žlčník) je hmatateľný iba v 15-40 % prípadov. Tromboflebitída u menšej časti chorých sa pokladá za paraneoplastický prejav. Polovica chorých má poruchu glycidovej tolerancie.

Pri nebolestivej žltačke vo vyššom veku je vždy podozrenie na karcinóm podžalúdkovej žľazy, podobne aj pri húževnatej bolesti v chrbte so schudnutím. Diagnosticky dôležité objektívne vyšetrenia sú: sonografia, počítačová tomografia, endoskopická retrográdna choledochopankreatikografia, angiografia a perkutánna aspiračná biopsia pankreasu tenkou ihlou.

Terapia: Radikálna operácia je možná iba u malého percenta chorých. Konzervatívne liečenie je len paliatívne. Podľa predbežných štúdií sa podarilo predĺžiť prežívanie chorých v inoperabilnom štádiu ožiarením a kombináciou viacerých cytostatík.

Osobitné postavenie má karcinóm papily dvanástnika. Zavčasu sa prejavuje žltačkou, rastie pomaly a skorá operácia býva úspešná (5-ročné prežívanie u vyše 30 % chorých).

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *