Rasca lúčna – Carum carvi

Rasca je jedinečným korením slaných jedál. Silne aromatická rasca patrí do rovnakého rodu ako petržlen a zahŕňa tiež známe bylinky a korenie, ako je kôpor, aníz a fenikel. Odborný názov rasce je Carum carvi. Silica v nažkách sa využíva ako korenie v likémictve, ako spazmolytikum a karminatívum.

Živiny v rasci (100 g)

Živiny

% ODD

energia 333 kcal 17%
sacharidy 49,90 g 38%
proteíny 19,77 g 35%
tuk celkom 14,59 g 48%
cholesterol 0 mg 0%
vláknina 38 g 100%

Vitamíny

kyselina listová 10 ug 2,5%
niacín 3,606 mg 23%
pyridoxín 0,360 mg 28%
riboflavin 0,379 mg 29%
tiamín 0,383 mg 32%
vitamin A 363 IU 12%
vitamin C 21 mg 35%
vitamin E 2,5 mg 17%
Elektrolyty
sodík 17 mg 1%
draslík 1351 mg 29%

Minerálne látky

vápnik 689 mg 69%
meď 0,910 mg 101%
železo 16,23 mg 203%
horčík 258 mg 64,5%
mangán 1,300 mg 56,5%
fosfor 568 mg 81%
zinok 5,5 mg 50%

Fytoživiny

B – karotén 189 μg
B kryptoxantín 58 μg
luteín-zeaxantín 205 μg

Rasca je v prvom rade známa ako korenie ale aj liečivá droga, ktorá sa používa ako karminatívum, na uvoľnenie kŕčov tráviaceho traktu, pri kolike a plynatosti ale aj ako expektorans (prostriedok na vykašliavanie) a laryngitíde. Má upokojúce účinky na motoriku a môže sa využívať u detí.

Rasca sa používa už tradične pre dobré trávenie. Výskumy dokazujú, že rasca môže stimulovať sekréciu pankreaolytických enzýmov, zlúčenín nevyhnutných pre správne trávenie a vstrebávanie živín.

Rasca je bohatým zdrojom vlákniny. 100 g semien obsahuje 38 g vlákniny. Vláknina v črevách zväčšuje svoj objem a pomáha predísť zápche tým, že urýchli pohyb tráveniny črevami. V skutočnosti črevný pohyb tráveniny značne znížený.

Vláknina tiež viaže toxíny z potravy a pomáha chrániť sliznicu hrubého čreva pred rakovinou. Okrem toho, vláknina na seba viaže žlčové soli a znižuje ich reabsorpciu v hrubom čreve, a tým pomáha znížiť sérové hladiny LDL cholesterolu.

Na účinku samotnej drogy sa v hlavnej miere podieľajú obsahové látky prítomné v silici. Samotná silica získavaná destiláciou drogy pôsobí spazmolyticky na hladké svaly a má dokázané antimikrobiálne účinky.

Silica obsahuje niekoľko zdravotne prospešných esenciálnych prchavých olejov, tieto zlúčeniny, ako sú karvón, limonén, karveol, dihydroxykarveol, pinén, cumuninic aldehyd (kumín aldehyd), furfurol a tujón. Tieto účinné látky v rasci sú známe tým, že majú antioxidačné účinky, podporujú trávenie a zmierňujú nadúvanie. Rovnako sa vyznačujú antibakteriálnymi účinkami. Okrem toho hlavnými zložkami drogy sú flavonoidy (kvercetín, izokvercetín a ich glykozidy), kumaríny, stopy furanokumarínov, mastné kyseliny s obsahom kyseliny olejov apalmitovej, fenolkarboxylové kyseliny (kyselina kávová a chlorogénová).

Rasca má niekoľko zdravotne prospešných flavonoidov, antioxidnatov, ako luteín, karotén, kryptoxantín a zeaxantín. Tieto zlúčeniny sú silné antioxidanty, ktoré odstraňujú škodlivé voľné radikály z tela, a tým chránia organizmus pred nádormi, infekciou, predčasným starnutím a degeneratívnym neurologickým ochorením.

Rasca je vynikajúcim zdrojom minerálnych látok, ako je železo, meď, vápnik, draslík, mangán, selén, zinok a horčík. Meď a železo sú potrebné pri tvorbe červených krviniek.

Rasca je v prvom rade výborným zdrojom železa. Jedna polievková lyžica rasce obsahuje takmer 4 mg železa. Železo je neoddeliteľnou súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do všetkých telesných buniek a je tiež súčasťou kľúčových enzýmových systémov pre produkciu energie a metabolizmus. Železo napomáha imunitnému systému. Železo je dôležité najmä pre menštruujúce ženy. Rastúce deti a mladiství majú zvýšené potreby železa, rovnako ako ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčiace. Okrem toho 1 polievková lyžica rasce obsahuje aj 22 mg horčíka, 107 mg draslíka a 56 mg vápnika.

Zinok je kofaktorom mnohých enzýmov, ktoré regulujú rast a vývoj, je potrebný pre tvorbu spermií, trávení a syntéze nukleových kyselín. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telových tekutín, ktorý pomáha kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán je pre organizmus ako kofaktor pre silný antioxidačný enzým, superoxid dismutázu (SOD).

Semená sú zásobárňou mnohých životne dôležitých vitamínov. Obsahujú vitamín A, vitamín E, vitamín C, rovnako ako množstvo vitamínov skupiny B, ako je tiamín, pyridoxín, riboflavín a niacín.

V súčasnosti sa do popredia zájmu dostávajú jeho účinky tlmiace zápal a protirakovinový účinok (apigenín).

Plody rasce (nažky), podľa niektorých štúdií, môžu mať antikarcinogénne vlastnosti. Bolo preukázané, že rasca inhibovala proliferáciu pečeňových nádorových buniek u laboratórnych zvierat. Tento ochranný účinok môže byť v dôsledku prítomnosti látok so silným antioxidačným účinkom, ako aj v schopnosti rasci zvyšovať detoxikačné enzýmy v pečeni.

štyroch rozdielnych štúdiách, ktoré používali olej z rasce kumín (cumin) preukázali oveľa menej alergických symptómov. V jednom z výskumov zistili, že rascový olej bol účinný pri zneškodňovaní niektorých typov rakoviny prsníka. Za blokovanie karcinogenézy pravdepodobne zodpovedá limonén. Rovnako účinnou protirakovinovou zložkou rasce je aj zlúčenina perilylalkohol. Racový olej má antibakteriálne účinky. V ľudovom liečiteľstve sa využíva na stimuláciu tvorby mlieka u dojčiacich žien.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *