Rebríček obyčajný – Použitie

Rebríček obyčajný, ľudovo nazývaný myší chvost, stolistník, mačací chvost je liečivá rastlina z čeľade astrovité (Asteraceae). rebricek-obycajnyObsahuje glykozidický horčín, silice, alkaloidy, flavóny, triesloviny, minerálne látky ako striebro, vápnik, meď, železo, jód, draslík, horčík, nikel, fosfor, selén, vanád a zinok.

Rebríček sa tradične využíva pri zápalových a kŕčovitých gastrointestinálnych problémoch a pri kožných zápaloch. Rebríčak sa osvedčil ako antiflogistikum, karminatívum, spazmolytikum, stomachikum, cholagum a aromatické amarum. Antimikrobiálny účinok majú látky zastúpené v silici (0.2 – 1 %), po chemickej stránke ide o seskviterpény (chamuzulén, P- karyofylénoxid, P- karyofylén, trans-nerodilol, a-bisabol, P- bisabolén, cis atrans famezol) amonoterpény (kamazulén, P-pinén, sabinén, 1-8, cineol, gáfor, bomeol, a-tujón, P-terpineol, bomylacetát, p-cymén a linalol). Plnény tvoria aj 25 % silice. Zastúpenie komponentov v silici je závislé od miesta pestovania, v súčasnosti je dokázaná prítomnosť viac ako 100 zlúčenín. Protizápalový (proazulény a seskviterpény) a protikŕčový účinok sa pripisuje flavonoidom (apigenín, luteolín a ich deriváty) a choleritický kyseline dikavyolchinovej. Používa sa na liečbu hemeroidov. Triesloviny (3-5 %), horké laktóny so silicami pôsobia preventívne pri hojení rán.

Podporuje vylučovanie žalúdočných šťiav, vďaka vysokému obsahu kamazulénu podobne ako rumanček má protikŕčové a zápal tlmiace účinky. Využíva sa preto pri nechutenstve, pri poruchách trávenia a menštruačných problémoch.

V ľudovom liečiteľstve je to liečivá rastlina žien, droga a extrakty sa využívajú v sedavých kúpeľoch. Zápar z kvitnúcich púčikov sa používa na malé rany alebo ako ústna voda, využíva sa aj na aromatizáciu bylinkových likérov.

Zlepšuje krvný tlak, pôsobí proti nadúvaniu, lieči hemoroidy, predkolenné (bercové) vredy, kŕčové žily a iné cievne poruchy. Býva zložkou metabolických, protireumatických, žlčopudných, ale aj sedatívnych čajovín. Zvonka sa používa na výplachy a sedavé kúpele.

Zápar si pripravíme z lyžičky drogy na 3 dl vody. Užívame 3-krát denne po 1 dl. Na vonkajšie použitie sa používa dvojnásobná koncentrácia drogy. Pri liečbe sa nesmie konzumovať alkohol a čierna káva. Pozor na predávkovanie. Neodporúča sa prekračovať terapeutické dávky a dlhodobé neprerušované užívanie.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *