Refluxná choroba

Refluxová choroba (refluxová ezofagitída) je časté ochorenie pažeráka dôsledku insuficiencie kardie čiže gastroezofágového zvierača. Následkom refluxu žalúdkového a dvanástnikového sekrétu vzniká porucha pažerákovej motility a zápalové zmeny sliznice. Normálne chráni pažerák proti refluxu spodný pažerákový zvierač a anatomické stvárnenie gastroezofágového spojenia. Nevie sa, prečo pri primárnom refluxe ochabne tonus spodného pažerákového sfinktera.

Sekundárna refluxová choroba vzniká v dôsledku druhých ochorení alebo odchýlok. Napríklad pri rozrušení spodného sfinktera kolagenózami (sklerodermia a i.), zvýšení brušného tlaku (ťarchavosť, tučnota, ascites), intubácii žalúdka (poloha poležiačky a sonda), po resekcii kardie, účinkom požíva, tín (alkohol, fajčenie), vplyvom liekov znižujúcich tlak zvierača (anticholínergiká, betaadrenergiká a iné) a psychického stresu.

Refluxové ťažkosti sa zjavujú aj bez morfologického nálezu. Postupom času sekréty poškodzujú dlaždicový epitel a ten sa ostrovčekovito alebo úplne nahradí cylindrickým epitelom, najmä u alkoholikov (Barrettov syndróm). Vredy vznikajú na kraniálnejšie vysunutom prechode medzi cylindrickým a dlaždicovým epitelom alebo v ostrovčekoch metaplázií cylindrického epitelu. Majú tendenciu hojiť sa a tvoriť zúženiny, alebo krvácať a prederaviť sa. Epitelová metaplázia zvyšuje náklonnosť na vznik karcinómu.

Symptomatológia a diagnóza: Chorí majú záchvaty bolesti v nadbruší, prípadne za mostíkom, pálenie retrosternálne a pocit škrtenia v hltane. Pridá sa aj reflux žalúdkovej šťavy až do úst, zriedkavejšie regurgitácia jedál. Ťažkosti sa periodicky opakujú. Často sa zjavujú poležiačky, pri zohýnaní, v gravidite, pri jedení, duševnom zaťažení, po alkohole a fajčení. Chorobu komplikuje akútne a chronické krvácanie, stenóza a perforácia pažeráka, ako aj adenokarcinóm.

Diagnosticky je rozhodujúca ezofagoskopia s biopsiou a kontrastné rtg vyšetrenie.

Terapia: Pri tučnote treba schudnúť. Radí sa spávať na posteli so zodvihnutým vankúšom. Nepodávajú sa kyslé nápoje, káva a mastné jedlá. Vyžaduje sa abstinencia alkoholu a fajčenia. Kontraindikované sú anticholínergiká a spazmolytiká. Priaznivo účinkujú antacidá (ako pri peptickom vrede), metoclopramid (Cerucal, 4-6 ráz 1 tabl. denne), cimetidín (Tagamet ako pri peptickom vrede). Začínajúce sa stenózy sa rozširujú bužírovaním. Pri vyvinutej striktúre sa na odstránenie refluxu vykoná operácia.

 

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *