Reumatická polymyalgia a temporálna arteritída

Polymyalgia rheumatiea (PMR) a temporálna arteritída (TA) sú v poradí výskytu zápalových reumatických chorôb u starých ľudí na druhom mieste. Obidve cho­roby sa vyskytujú zvyčajne pospolu, ale príčinu tohto vzťahu nepoznáme. polymyalgiaChoroby nemajú typickú symptomatológiu, čo môže byť príčinou oneskorenia diagnózy a liečby, a tým trvalých porúch, hlavne slepoty pri TA.

PMR postihuje predovšetkým ženy vo veku nad 50 rokov. Medzi prvé príznaky patrí ranná stuhnutosť ¡najmä kĺbov ramenných i panvových a stehnových svalových skupín. Celkovo sa zistí únava, pokles te­lesnej hmotnosti, subfebrílie, anémia a zvýšenie FW. Často býva akútny začiatok. Pri rannej stuhnutosti so zachovaním svalovej sily, celkových príznakov a zvýšenej sedimentácii erytrocy­tov je diagnóza tejto choroby veľmi pravdepodobná. Normálna hodnota FW ju zvyčajne vylučuje. TA je primárnou chorobou mužov a žien vo veku 65 – 75 rokov. Začiatok je spravidla nenápadný a prí­znaky nie sú špecifické. Medzi hlavné patrí bolesť hlavy v spánkovej oblasti, často jednostranná, ako aj svalová či kĺbová bolesť. Podozrenie na TA zvyšuje bolesť ďa­sien a poruchy zraku. Medzi celkové príznaky patrí ne­chutenstvo, zvýšené teploty, únava a pokles telesnej hmotnosti. Na diagnózu TA sú potrebné bioptické vzorky z via­cerých miest artérie, pretože patologické zmeny spojené s veľkobunkovou arteritídou sa nevyskytujú vo všet­kých oblastiach temporálnej artérie. Oneskorenie liečby môže zapríčiniť trvalú slepotu. TA sa lieči prednizónom, pričom sa začiatočné vysoké dávky (60 mg za deň) postupne znižujú. V udržovacej dávke (5 mg denne) sa pokračuje zväčša 2 – 3 roky.

V liečbe PMR sa ordinuje prednizón v nižších dávkach (20 mg za deň), ktoré sa takisto postupne znížia na 5 mg a v ich podávaní sa pokračuje 1 – 2 roky. Pri udržovacej liečbe prednizónom možno pridať i nesteroidné protizápalové liečivá.

U starých ľudí je mimoriadne dôležité monitorovať nežiadúce účinky prednizónu pri dlhodobej liečbe, lebo vyššie dávky môžu mať za následok vážne kompliká­cie, ako je osteoporóza, diabetes mellitus, glaukóm, pankreatitída, imunosupresia, psychické poruchy, najmä depresia, hemoragická gastritída, hypokaliémia a pod. Podozrenie na niektorú z týchto chorôb musí sestra ihneď hlásiť lekárovi.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *