Rozmarín lekársky – Rosmarinus officinalis

Výrazná chuť rozmarínu má mierne borovú arómu. Používa sa čerstvý alebo aj sušený. Rozmarínová silica sa používa ako súčasť antireumatických prípravkov. Rozmarín sa vyznačuje vysokým obsahom protirakovinových látok – napr. kamozolu, rozmanolu a ďalších flavonoidov. Ďalšiemu účinnými zložkami sú horčiny a taníny (triesloviny). Kamozón chráni pred rakovinou prsníka. Ďalšie protirakovinové látky predstavujú cineol, geraniol a pinén preukazujúce inhibovať rast nádorov.

Podľa výsledkov najnovších výskumov zdraviu prospešné účinky rozmarínu vyplývajú z jeho dvoch hlavných zložiek – z kyseliny kávovej a kyseliny rozmarínovej, v menšej miere z ďalších fytochemických zlúčenín ako sú mono a diterpény resp. účinných antioxidantov ako sú vitamín E a flavonoidy.

Ak sa na to pozrieme detailnejšie, rozmarín obsahuje 1 až 2% silice (verbenon – zodpovedný za charakteristickú vôňu, borneol, cineol, gáfor, limonén a i.), flavonoidy (luteolín, apigenín, diosmetín). Popri tom obsahuje diterpénové horčiny (pikrosalvín, rozmanol, rozmadial, kyselina karnozolová), ktoré dodávajú horkastú chuť, ďalej triperpenoidné kyseliny (kyselinu ursulovú), oleánovú, kávovú, chlórgénovú a rozmarínovú, triesloviny (až 8%) a ďalšie látky. Kyselina karnozolová patrí medzi silné antioxidanty, preto sa v potravinárskom priemysle využíva aj na konzervovanie mäsa a tukov.

Živiny v rozmaríne – 2 lyžičky (2,40 g)

Živiny

% ODD

vláknina 4,0 %
železo 3,8 %
vápnik 3,0 %
kalórie (7) 0,0 %

Rozmarín obsahuje látky, ktoré sú užitočné pre stimuláciu imunitného systému, zvyšuje krvný obeh a zlepšuje trávenie. Rozmarín tiež obsahuje protizápalové látky (najmä kyselinu rozmarínovú), ktoré sú užitočné pre zníženie závažnosti astmatického záchvatu, sú účinné pri ochoreniach pečene či ischematickej choroby srdca. Okrem toho, zvyšuje prietok krvi do hlavy a mozgu, zlepšuje schopnosť koncentrácie.

Rozmarín ďalej obsahuje látky, ktoré bránia rozkladu acetylcholínu, dôležitého neurotransmitera mozgu, čo je mimoriadne dôležité pre pamäť a zdravé mozgové funkcie.

Éterický olej je vhodný na vonkajšie použitie pri artritíde, reumatizme a niektorých druhoch bolestí hlavy. Vykazuje tiež antibiotické a antivírusové vlastnosti, čo je pravdepodobne vďaka dieterpénom. Je ideálny pri celkovej vyčerpanosti, slabosti, depresii a má posilňujúci účinok na krvný obeh, stimuluje trávenie a využíva sa aj pri studených stzavoch (reumatizmus a pod.)

Rozmarín má aj významný potenciál pôsobiť proti rakovine prsníka, hrubého čreva či kože. Výskumy na zvieratách potvrdili, že rozmarínový olej pôsobí priaznivo na pečeň a chráni ju, navyše má antimutagénne účinky a potláča nádory.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *