Šafrán siaty – Crocus sativus

Šafrán obsahuje mnoho rastlinných chemických zlúčenín, safran-siatyktoré majú antioxidačné, preventívne a zdravie podporujúce vlastnosti.

Z obsahových látok je dôležitý protokrocín glykozid, ktorý sa pod vplyvom svetla rozkladá na krocín (farbivo) apykrokrocín (základná aromatická látka – vzniká v procese skladovania).

V minulosti sa v značnej miere využíval pri úprave trávenia, upokojujúce účinky resp. prostriedok na vyvolanie menštruácie. Preto sa v minulosti využíval na vyvolanie potratu. Za smrteľnú dávku sa udáva 20 g, avšak aj menšia dóza môže spôsobovať značné problémy.

Kvet sa skladá z mnohých základných prchavých olejov, ale najdôležitejší z nich je safranal, ktorý dáva šafránu jeho typickú príchuť. Ďalšie prchavé oleje v šafráne sú cineol, fenethenol, pinén, borneol, geraniol, limonén, p-cymén, linalool, terpinén-4-olej atď.

Šafrán obsahuje mnoho neprchavých aktívnych zložiek, najdôležitejšie z nich sú a- krocín – karotenoidová zlúčenina, ktorá dáva bylinke ich charakteristickú zlatožltú farbu. Alfa- krocín je silný antioxidant a antidepresívum, ktorý zároveň pôsobí proti rakovine.

Obsahuje tiež ďalšie karotenoidy, vrátane zeaxantínu, lykopénu, a-a fi-karotémi. Tieto antioxidanty pomáhajú chrániť ľudské telo pred oxidačným stresom, nádormi, infekciami a pôsobia ako imunomodulátory.

Aktívne komponenty v šafráne majú mnoho liečebných aplikácií v mnohých tradičných liekoch, ako antiseptikum, antidepresívum, antioxidant, a tiež podporujú trávenie. Šafrán je dobrým zdrojom minerálnych látok, ako je meď, draslík, vápnik, mangán, železo, selén, zinok a horčík. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telesných tekutín, ktorá pomáha kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán a meď používa organizmus ako kofaktory pre antioxidačný enzýmu, superoxid dismutázu. Železo je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, a tiež ako kofaktor pre enzým cytochróm oxidázu.

Šafrán je tiež bohatý na mnohé životne dôležité vitamíny, vrátane vitamínu A, kyseliny listovej, niacínu, riboflavínu, vitamínu C, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie.

Aktívne zložky obsiahnuté v šafráne sa využívajú pre mnohé liečebné aplikácie v mnohých tradičných liekoch, pretože pôsobia proti kŕčom, nadúvaniu a proti nadmernému poteniu.

Výskumné štúdie dokázali, že safranal (éterický olej v korení) je antioxidant, ktorý má cytotoxický vplyv na rakovinové bunky, tiež má antikonvulzívne a antidepresívne vlastnosti.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *