Šarlach – Scarlatina

Čo je to Scarlatina?

Šarlach spôsobuje streptokok. Na infekciu je citlivých iba 30-40 % ľudí. Vo veľkomestách obyvateľstvo prekoná infekciu už v detskom veku, a tak získa imunitu. Chorobu rozširujú chorí a zdraví bacilonosiči kvapôčkovou formou, zriedkavejšie infikovanými predmetmi.penicilin-struktura

Aké sú príznaky?

Latentné obdobie trvá 1-8 dní. Potom nastupuje horúčka, triaška, bolesti v hrdle a za 12, 36 alebo 48 hodín sa objaví typická vyráž­ka, najprv na krku, prsiach, lakti, na slabinách a v podpazuší, potom sa rozšíri po celom tele. Bodkovitá vyrážka na tlak zbledne. Na tvári vyráž­ky nie sú, iba silné sčervenenie. Okolo úst je voskovo biela trojuholníkovitá plocha. Mäkké podnebie úst a mandle sú červené a zdurené. Okraj povlečeného jazyka je jasnočervený. Po odstránení povlaku sa na jazyku objavia červené zdurené bradavky; je to tzv. malinovitý jazyk, ktorý trvá 6-8 dní. Kožné vyrážky pri miernom priebehu vidno 2-3 dni, pri ťaž­šom 8-9 dní. Ak sa pacient nepodrobí penicilínovej liečbe, koža sa na 3-5. deň (najskôr na krku) odlupuje v celých zdrapoch, pri miernom priebehu sa odlupuje iba na dlaniach a stupajach.

Komplikácie

Hnisavý zápal krčných lymfatických uzlín a zápal stred­ného ucha. Zriedka zápal srdcového svalu a obličiek.

Liečenie

Účinné je podávanie penicilínu. Ak je pacient precitlivený na penicilín, podávajú sa iné protistreptokokové antibiotiká. V ťažších prípadoch sa podáva špeciálne sérum, ktoré neutralizuje toxín. Do konca 3. týždňa sa vyžaduje pokoj na posteli a ľahká pestrá strava. Aby sa vy­lúčila obličková komplikácia, sleduje sa moč.

Prevencia

Chorého, ktorý nedostal penicilín, treba izolovať na 30 dní, ak ho dostáva, na 6 dní. Do izby chorého môže vstúpiť ošetrovateľ, lekár alebo príbuzný, ale len v bielom plášti a v ochrannej maske. Doma lieče­nému chorému na 4. deň penicilínovej kúry treba mydlom umyť hlavu a vlasy a vymeniť posteľnú bielizeň, tak isto treba urobiť na 6. deň. Rekonvalescentné dieťa opakovane skontroluje odborný lekár.

Príbuzní nemôžu 8 dní manipulovať s mliekom alebo pracovať na chi­rurgickom oddelení a na pôrodnici. Detský kolektív, v ktorom sa vysky­tol šarlach, uzavrie sa na 8 dní a podrobí sa ochrannému očkovaniu alebo 3 dňovej penicilínovej ochrannej liečbe.

 

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *