Senná nádcha (polinóza) – príznaky – príčiny – liečba

Čoraz viacej ľudí trpí na peľovú alergiu. Keď na jar zakvitnú lieskové kríky, jelše a brezy, začína sa prvá veľká vlna sennej nádchy. Hlavná sezóna je však až v mesiacoch máj až august. Vtedy sú obilné polia a lúky, trávy a iné rastliny v plnom kvete.senna-nadcha

Ako sa prejavuje senná nádcha?

Hlavným príznakom sennej nádchy je zväčša vodnatá nádcha a časté záchvaty kýchania. Súčasne môžu reagovať aj očné spojivky, horný priestor nosohltanu a Eustachova trubica. Ďalšie symptómy môžu byť: sčervenené, svrbia­ce až páliace oči s čiastočne zvýšenou citlivosťou na svet­lo, ďalej svrbenie a šteklenie alebo zvýšená tvorba hlienu v hornom priestore nosohltanu, ako aj svrbenie v ušiach. Aj Eustachova trubica môže opuchnúť alebo pri silnejšej tvorbe hlienu zaľahnúť (upchať sa) a prechodne môže dôjsť až k nahluchlosti.

Ako vzniká senná nádcha?

Príčiny, ktoré vedú k vzniku sennej nádchy, sú rovnaké ako pri všetkých ostatných alergických ochoreniach: imunitný systém oslabený znečisťujúcimi látkami už nedokáže na biel­koviny peľu reagovať normálnou imunitnou obranou a pre­to musí zatiahnuť záchrannú brzdu. Alergici, ktorí reagujú alergický výlučne na pele, často mávajú aj oslabenú schop­nosť podžalúdkovej žľazy tráviť bielkoviny, čím nezriedka dôjde aj k narušeniu črevnej flóry a imunitný systém musí dodatočne bojovať s väčším množstvom nestrávenej bielko­vinovej stravy, ako je normálne. Krv teda môže byť zaťažená množstvom cudzej bielkoviny bez toho, aby obranný systém na tieto bielkoviny reagoval alergický. Keď však k tomu na jar a v lete pribudnú peľové bielkoviny, ktoré sa dostanú do krvi cez sliznicu dýchacích ciest, môže to spôsobiť „preteka­nie hrnca“. Obranný systém je potom prinútený reagovať na týchto votrelcov zvýšenou tvorbou protilátok, čím napokon vznikajú alergie.

Mnohí peľoví alergici sú potenciálni potravinoví alergici!

Mnohí peľoví alergici sú latentní potravinoví alergici. Keď ich tráviaca sila postupne ochabuje alebo kapacita ich imunitného systému klesá, vtedy sa spravidla k peľovým alergiám pridajú ďalšie alergie. Znova a znova počúvame rovnaký príbeh: Všet­ko sa začalo pred niekoľkými rokmi najprv ľahkou sennou nádchou, ktorá bola z roka na rok silnejšia. Časom k tomu pri­budli ďalšie druhy alergie, až sa napokon objavila prvá alergia na určité potraviny.

Liečba sennej nádchy

Senná nádcha sa vylieči, ak imunitný systém prostredníc­tvom terapie trvalé zmocnie a pravdepodobne oslabené trá­venie bude opäť obnovené. Odstránenie bravčového mäsa a rafinovaného cukru z jedálneho lístka, orientácia na stravu chudobnú na bielkoviny a prevažne plnohodnotná vegetariánska strava môže spôsobiť zázraky. Rovnako úspešné môžu byť aj ďalšie opatrenia, ktoré odľahčia a posilnia imunitný systém

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *