Skorbut

Skorbut vzniká najmä z nedostatku kyseliny askorbovej (vitamín C) ale určitý podiel na poruche má aj deficit iných výživových činiteľov (ako sú kyselina fólová, vitamín A, železo, prípadne aj bielkoviny). Vyskytuje sa u dojčiat s nedostatočnou stravou (mlieko + obilniny) a u osamotených starých ľudí s neprimeranou výživou. Časom sa zjavuje aj u alkoholikov.

Symptomatológia a diagnóza: Najvýraznejšia črta choroby je náklonnosť na krvácanie (petechie až výrony).

Chorý má navreté, ľahko krvácajúce ďasná. Zuby sa mu postupne vykývu a vypadajú. Na koži, najmä predkolení, sa zjavujú petechie až ekchymózy. Iné prejavy sú subperiostové krvácania a krvácania do svalov. Chorí sú náchylní na interkurentné infekcie a zomierajú často na pneumóniu. Rany sa hoja ťažšie.

Diagnostika: Využíva nutričnú anamnézu a liečebný pokus. Pomocný význam má zrátanie krvných doštičiek: pri skorbute býva počet zvýšený, pri purpure je často veľmi znížený.

Terapia: Príznaky choroby chytro miznú pri strave s dostatkom čerstvého ovocia, najmä pomarančov a citrónov, čerstvého mlieka, kapusty, papriky, rajčiakov a zemiakov. Hlavné príznaky skorbutu sa pohotovo zvládnu podaním kyseliny askorbovej. Chorý sa však touto monoterapiou vždy úplne nevylieči!

Pre nebezpečenstvo náhlej smrti má pacient zachovávať pokoj na posteli až do zreteľného zlepšenia stavu.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *