Škvrny pred očami, zahmlenie, kruhy, dvojitý obraz

Symptómy, ktoré môžu postihnúť zrak: Zahmlené videnie, škvrny pred očami, žiarivé kruhy okolo svietiaceho objektu, napríklad pou­ličnej lampy alebo reflektorov okoloidúceho auta, takzva­ný „haló“ efekt. Strata periférneho videnia – to znamená, že vidíte len pred seba, ale zúžene, a po bokoch nevidíte. Dvojitý obraz. Záblesky svetla alebo krivolaké čiary. Biele škvrnky, neznášanlivosť jasného svetla, zlé centrálne videnie – najlepšie vidíte po bokoch dvojity-obraz

Príčiny týchto symptómov, aj mnohých iných, zvyčajne radíme do nasledujúcich kategórií:

  1. Lokálna porucha jedného alebo obidvoch očí
  2. Slabosť svalov kontrolujúcich pohyb oka
  3. Neurologický problém v mozgu
  4. Choroba, ktorá nemá nič spoločné s očami či mozgom
  5. Reakcia na liek
  6. Úraz

Skôr než začnete preberať jednotlivé možnosti, pozrite sa do lekárničky. Zahmlenie, škvrnky a svetelné kruhy môžu vyvolať aj lieky. Antidepresíva, kortizol, neuroleptiká (haloperidol), orálna antikoncepcia, isté lieky na podporu činnosti srdca a lieky používané pri liečbe Parkinsonovej choroby, všetky zhoršujú zrak tým, že zvyšujú tlak v očiach. To môže povzbudiť už predtým existujúci glaukóm a výsledkom sú ťaž­kosti so zaostrovaním, strata periférneho videnia, „haló“ efekt, keď pozeráte do svetla, a celková strata ostrosti zraku. Ak vidíte dvojmo (doktori tomu hovoria diplopia), je dôležité vedieť, či porucha postihuje jedno alebo obidve oči (je totiž možné vidieť dvojmo aj jedným okom). Aby ste to zistili, zavrite jedno, potom druhé oko. Ak naďalej vidí­te dvojmo, problém je lokálny a spočíva v oku. Avšak ak vi­díte dvojmo, len keď máte otvorené obidve oči, potom má­te niečo so svalmi, ktoré pohybujú očami. Najbežnejšou príčinou býva vaskulárne ochorenie v mozgu, zvyčajne mŕtvica alebo ťažká myasténia (ochabnutosť svalov), hyperfunkcia štítnej žľazy, cukrovka alebo mozgový nádor.

Ak máte štyridsať alebo viac rokov a začnete mať pred očami škvrnky alebo vám obraz pláva pred očami, nerob­te si obavy. Je to veľmi častý symptóm u ináč zdravých starších ľudí a vzniká kvôli smietke v tekutine oka. Tak­isto budete vidieť škvrnky, ak ste krátkozraký. Postupom času vás budú čoraz menej otravovať. Ak je však škvrniek veľa a sú také veľké, že vám prekážajú vo videní, navštívte očného lekára (hoci, priznám sa, neviem, čo pre vás bude schopný urobiť).

Ak sa vám odrazu zdá, že vidíte vodopády hviezdičiek a cez oko akoby ste mali zatiahnutú záclonu, asi máte odlúpenú sietnicu. Často sa to stáva starším ľuďom, ktorí sú krátkozrakí. Ako sa šošovka v oku zakrivuje, sietnica za ňou sa skrúti a odlúpi. Ihneď navštívte lekára, keďže včas­ná liečba laserom môže pri tejto predtým neliečiteľnej chorobe urobiť zázraky.

Začalo vás dráždiť jasné svetlo? Mnohí ľudia so svetlou pleťou po celý život nedokážu tolerovať intenzívne svetlo. Ak je tento symptóm pre vás niečo nové, môže byť prejavom infekcie, zápalu alebo zranenia oka. Tiež býva príznakom glaukómu a iných typov zákalu. Choďte na vyšetrenie.

Ak si odrazu všimnete bielu škvrnu, keď pozeráte do­predu, a trvá to niekoľko dní, navštívte svojho lekára. Môže ísť o krvácanie v oku. » Ak vidíte iskierky svetla, žiarivé kruhy alebo kľukaté čiary, či stratili ste periférne videnie, po ktorom nasledo­vala silná bolesť hlavy, mali ste záchvat migrény. Tieto ab­normality zraku čoskoro zmiznú. Ak ste zaregistrovali občasné alebo trvalé dvojité vide­nie a ste diabetik, máte zrejme očné svaly oslabené choro­bou. Obyčajne ide o dočasný symptóm. Ak máte šesťdesiat alebo sedemdesiat rokov a vidíte dvojmo niekoľko minút alebo aj hodín, pôvodcom je prav­depodobne spazmus (prechodný ischemický záchvat) ale­bo uzavretie artérie v mozgu (mŕtvica), najmä ak máte aj vysoký krvný tlak. Ihneď navštívte lekára.

Ak máte menej ako štyridsať rokov a náhle začnete vi­dieť dvojmo alebo sa vám zahmlí zrak, k tomu máte pri chôdzi ťažkosti s rovnováhou, najpravdepodobnejšou príčinou, aspoň štatisticky, je začiatok roztrúsenej skle­rózy. Hoci obete tejto choroby nemusia mať v dlhších medziobdobiach nijaké príznaky, choroba sa rokmi zhor­šuje.

Ak ste žena, máte tridsať rokov, užívate antikoncepčné tabletky, fajčíte a vidíte zahmlene alebo dvojmo, príčinou je cievna porucha v mozgu. Čiastočne sú na vine antikon­cepčné tabletky, ale väčšiu vinu nesú cigarety.

Ak ste diabetik a zistíte, že niekedy máte okuliare v po­riadku, inokedy vidíte rozmazane, príčinou sú zmeny hla­diny cukru v krvi. Nemíňajte teda peniaze na nové oku­liare, pretože nijaké vám nebudú úplne vyhovovať, kým sa vám nestabilizuje hladina cukru.

Ak z ničoho nič prestanete vidieť a zrak sa vám hneď nevráti, je možné, že centrálna retinálna artéria za okom je upchatá, buď krvnou zrazeninou, alebo artériosklerózou (kôrnatenie ciev). Ide o naliehavý prípad! Vo chvíli, keď sa to stane, bežte k očnému lekárovi. Ak sa k nemu dostane­te včas, môže vám zachrániť zrak. Ďalšie veci, na ktoré si treba dávať pozor:

Máte nad päťdesiat rokov, bolí a tuhne vám každý sval v tele, máte miernu horúčku, stratili ste chuť do jedla a cí­tite sa slabý? A akoby to nestačilo, ešte aj prestanete vidieť na jedno oko. Takmer s istotou tvrdím, že máte temporálnu artentídu, čiže zápal spánkových artérií. Diagnóza si vyžaduje biopsiu a ihneď po nej liečbu kortizolom. Môže­te totiž oslepnúť!

Ak máte šesťdesiat alebo viac rokov, máte glaukóm, cukrovku alebo vysoký tlak a všimli ste si, že postupne slepnete na jedno oko, zrejme máte upchatú centrálnu retinálnu žilu (opak centrálnej retinálnej artérie). Opäť ide o naliehavý stav, pri ktorom by ste mali čo najskôr vyhľa­dať lekára.

Ak ste žena vo fertilnom veku, užívate antikoncepčné tabletky a občas sa vám pred očami mihajú svetlá, po čom nasleduje krátkodobá strata zraku, máte migrénu.

Ak máte šesťdesiat alebo viac rokov a prestávate vidieť pred seba, ale po bokoch vidíte dobre, máte senilnú makulárnu degeneráciu. Patrí k procesu starnutia a v súčas­nosti proti nej neexistuje prevencia ani uspokojivá liečba.

Zrak je cenný dar, ktorého strata predstavuje tragédiu. Každý zo symptómov opísaný vyššie vás oprávňuje ihneď navštíviť lekára.

Please follow and like us:
0

2 Komentovali článok “Škvrny pred očami, zahmlenie, kruhy, dvojitý obraz

  1. Mam 38 rokov.Mozno od puberty som mala slabe sede skvrny pred ocami,ale asi pred 2 rokmi sa mi tie skvrny zhorsili,vela ich pribudlo a uz mi to vadi za sera,za tmy.ale aj cez den samozrejme.Tie skvrny su tam stale,nepohybuju sa.Na jedno oko vydim uz asi iba polovovicu.na druhom je tych skvrn menej,no takisto pribudaju.Bola som na ocnom,doktor mi urobil vela vysetreni,vylucil sedy a zeleny zakal,sklovec je ok,bola som na mag.tezonancii tam je to ok,na Oct tam tiez ok,na cievnom,inrernom,stitna zlaza tiez dobra,uz neviem kam sa mam obratit a myslim len ma to najhorsie,ze oslepnem.V minulosti som mala problemi s bolestami hlavy,krcnou chrbtivou a niekedy ma zacne boliet hlava v zadnej vasti na pravej strane a ta bolest ide az do oka(zacne ma velmi boliet v zadnej casti)pomoze iba liek od bolesti.Viete mi nieco poradit?

  2. mam 7 mesiacou cierne kruhy pod ocami niekedy zle vidim hmlisto a zaroven boli ma velmi hlava a teras ma boli este viac a niekedy aj usi ma bolia som v prechode a mam 53 rokou prosim com am robit poratemi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *