Slinné žľazy

Ústnu dutinu zvlhčujú sliny, ktoré sú produktom drobných slin­ných žliazok roztrúsených po sliznici ústnej predsiene a dutiny. Vo fáze príprav na prijatie potravy a počas jej spracovania sa z veľkých slinných žliaz vylučuje väčšie množstvo slín. slinne-zlazyVeľké slinné žľazy sú uložené pod sliznicou ústnej dutiny alebo mimo ústnej dutiny. Počítame k nim tri páry žliaz: príušnú, podsánkovú a podjazykovú žľazu.

Príušná žľaza, príušnica (glandula parotis) je najväčšia. Je pred ušnicou a pod ňou, na vonkajšom žuvacom svale, v hĺbke medzi ramenom sánky a bradavkovitým výbežkom spánkovej kos­ti. Skladá sa z početných lalôčikov, ktorých rúrkovité vývody sa spájajú do jedného dlhého vývodu. Ten prebieha dopredu pod kožou tváre, preniká tvárovým svalom a vyúsťuje do predsiene ústnej dutiny nad druhou hornou stoličkou. Vylučuje riedke, vodnaté sliny.

Podsánková žľaza (glandula submandibularis) je trojboká a pre­tiahnutá, uložená pod telom sánky. Jej vývod ústi pod jazykom na dobre viditeľnej bradavke, ktorá je uložená veľmi blízko pri uzdičke jazyka. Vylučuje husté sliny s vysokým percentom mucínu, preto sú väzké.

Podjazyková žľaza (glandula sublingualis) je najmenšia. Je v podjazykovej oblasti po bokoch jazyka na svaloch ústnej spodiny. Drobnými vývodmi vylučuje väzké sliny na to isté miesto ako podsánková žľaza.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *