Svrab

Toto nákazlivé ochorenie vyvoláva parazit zákožka svrabová. Jeho sa­mička sa zavŕtava do zrohovatenej vrstvy kože a tesne pod povrchom vytvára kľukaté chodbičky sivastej farby, ktoré sa zakončia maličkým hrbolčekom na mieste, kde sa usadil parazit. Samček zákožky sa nezavŕtava do kože, ale pohybuje sa voľne po nej (hlavne v teple, napr. v posteli) a vyvoláva pocit svrbenia. To núti chorého škrabať sa, a tým si kožu často druhotne infikuje hnisotvornými baktériami.zakozka-svrabova

Svrab sa šíri väčšinou medzi ľuď­mi, ktorí žijú v nehygienických obyd­liach. Choroba sa najčastejšie prená­ša na spoločnej posteli alebo použi­tím šatstva a bielizne znečistenej parazitmi. Ochorieť môže aj čistotný človek, ak náhodou ležal na znečiste­nej posteli. Prenos nákazy podaním ruky alebo pri práci na spoločnom pracovisku nie je pravdepodobný.

Ochorenie postihuje prevažne naj­jemnejšie partie kože, teda kožu oko­lo pása a medzi prstami rúk (na ktorých nie sú mazové žľazy). Môže sa však rozšíriť na predné pazušné riasy, predkožku pohlavného údu, kožu sedacej oblasti, niekedy na lakte a kolená, ale nikdy nepostihne kožu tváre, krka a chrbát. Tento klinický obraz môže byť skreslený alebo cel­kom atypický u ľudí udržujúcich do­konalú telesnú hygienu. Choroba spravidla postihuje aj viac členov rodiny, obyvateľov nocľahárne a pod.

Liečenie je pomerne jednoduchí a rýchle, musí ho však určiť lekár ktorý vyšetrí aj všetkých spolubývajúcich chorého. Keď svrab postihne viac ľudí, musia sa liečiť všetci súčasne. Po vyliečení treba oprať a za vlhka vyhladiť všetku bielizeň a šatstvo ktoré sa používalo počas choroby.

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Svrab

  1. Takže je tu v článku jeden údaj, s ktorým nemôžem súhlasiť. Som človek čistotný, nespal som cudzej posteli, neobjímal som žiadnu cudziu osobu, ani som dokonca nikomu cudziemu v poslednom čase ruku nepodal a cudzie šaty už vôbec neoblečiem (zásadne iba svoje). No aj tak mi diagnostikovali silne rozšírený svrab po celom tele. Medzi prstami, ani pod pazuchami, ani v okolí genitálií, ani v lakťoch a kolenách, proste v žiadnych záhyboch. Vyskytoval sa mi hlavne na ramenách, krku, hrudi, chrbte, v okolí pása-bokov a potom až na oboch stranách oboch kotníkov. Potom ma hospitalizovali a 4 dni ma komplet celého (aj na nepostihnutých miestach, od uší až po končeky prstov na nohách) natierali krémom-vazelínou tzv. HARDY (hrubá vrstva), ktorého hlavná liečebná zložka bola 20% síra. Už po prvom 24-hod. pôsobení krému bol svrab zlikvidovaný ale preventívne sa natieranie opakovalo ešte ďalšie 3 dni. Hlavne som sa počas tejto 4-dňovej kúry nesmel sprchovať ani kúpať (max. len základná osobná hygiena). Aj oblečenie treba nosiť stále rovnaké, lebo je nasiaknuté krémom, ktorý mám svoj účinok aj po vysušení na pokožke. Po tejto liečbe som sa musel dôkladne poumývať (!!! nie PARFÉMOVANÉ mydlo ani gél !!!), najlepšie nejaký detským mydlom bez prísad (napr. mydlo BATOLE). Svrbenie síce stále pokračovalo, ale pokožka bola veľmi suchá, takže treba sa ešte 2-3 dni ráno aj večer natierať špeciálnym krémom SYNDERMAN. Nakoľko som mal dosť poškodenú pokožku po úplnej liečbe a svrbenie ešte pokračovalo, tam mi nasadili krém BELODERM (dermálna masť, 30mg, modrá tuba, len na lekársky predpis !!!) a svrbenie ako zázrakom okamžite po prvom natretí (už len jemná vrstva ako normálny krém) definitívne prestalo. Doporučujú ho používať asi ešte týždeň po zahojení pokožky (chrastičiek a škrabancov), ale maximálne 3 týždne. To boli moje vlastné skúsenosti. Samozrejme že to dostala aj moja mama (v spoločnej domácnosti), ako aj priateľka. Keďže oni začali s liečbou už pri prvých príznakoch, podarilo sa im svrab zlikvidovať okamžite, bez akýchkoľvek ďalších poliečebných “dozvukov”. Všetko sa to odohralo cez Vianočné a Novoročné sviatky, a aby sme sa vyhli ďalšiemu šíreniu, tak sme sa s ostatnou rodinou vôbec ani nenavštívili. Hádam budúci rok si to vynahradíme a budeme všetci pri štedrovečernom stole konečne zase spolu. Ale aj tak si urobíme náhradné Vianoce niekedy vo februári (inkubačná dobe je vraj 6 týždňov) a možno bude už aj sneh…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *