Svrbenie pokožky

Koža je najväčší a veľmi komplikovaný orgán nášho tela. Nielenže je citlivá na rôzne choroby, ale odráža aj ťažkos­ti vnútri tela. To, čo vyzerá ako neškodná vyrážka, môže byť prejavom srdcovej poruchy (subakútna bakteriálna endokarditída), zlyhávania obličky, alergií, syfilisu, rakoviny a mnohých iných stavov. Keď navštívite kožného lekára, lebo vás svrbí pokožka, môže vás poslať späť k všeobecné­mu lekárovi, pretože problém spočíva v obličke, pečeni, krvi alebo vznikol preto, že ste diabetik. Dokonca aj také svrbenie, keď sa môžete poškriabať, ale nechce prestať, je ešte horšie. Spýtajte sa hocikoho, kto sa potĺka po lesoch a dostal sa do menšej kolízie s jedovatým brečtanom alebo jedovatým dubom. Nech sa škriabete, ako len môžete, svrbenie neprestáva, ba naopak, škriabaním sa zosilňuje. Úporné svrbenie môže niekedy byť horšie ako silná bolesť, lebo proti tej si aspoň môžete vziať tabletku.svrbenie-pokozky

Ak prenocujete v nie príliš čistej motelovej izbe a zobu­díte sa na prudké svrbenie, takmer s istotou vás poštípal nejaký hmyz. Je jedno, čo za odporné malé stvorenie vás pohrýzlo – komár, voš alebo ploštica, bude to neznesi­teľne svrbieť. Čím väčšmi sa budete škriabať, tým horšie. Ak stanujete v prírode, môžete vás svrbieť koža od kon­taktnej dermatitídy od jedovatého brečtanu či duba. Po­štípanie od hmyzu a dermatitídu rozlíšite tak, že si starostlivo obzriete pokožku. Pokiaľ sa veľmi zúrivo neškriabete, poštipnutia sú drobné, len jednotlivé bodky, kým výsyp z dermatitídy sa nachádza na rozsiahlejších ob­lastiach tela, ktoré sa dostali do kontaktu s dráždivou sub­stanciou. Ak ide o jedovatý dub či brečtan, máte výsyp na ruke alebo nohe, ktorou ste sa oň obtreli. Aj nový prášok na pranie vám môže podráždiť hrudník, ak ste si ním čer­stvo oprali košeľu, a parfumy a farbivá na vlákna často spôsobujú dermatitídu, keď sa dotknú pokožky.

Svrbenie celého tela, s viditeľným výsypom alebo bez neho (koprivka), býva spôsobené alergickou reakciou na jedlo, tabletky (antibiotiká sú pozoruhodnými pôvodcami spomedzi liekov), uštipnutím hmyzom alebo niečím, čo prišlo do kontaktu s vašou pokožkou.

Aj detské choroby vyvolávajú svrbľavý výsyp. Ak sa vaše dieťa jedného dňa zobudí s miernou horúčkou, je mu zle a škriabe si nápadné vyrážky, zrejme dostalo detskú chorobu, od ovčích kiahní až po osýpky. Každá detská in­fekčná choroba sa prejavuje charakteristickými črtami. Napríklad, pri ovčích kiahňach spôsobených vírusom sa na koži sformujú malé vodnaté pľuzgieriky, obyčajne na trupe. Postupne praskajú a vysychajú. Osýpky, tiež spôsobené vírusom, sa prejavujú červeným výsypom na hlave a tele. Pásovému oparu (reaktivácia latentného vírusu ov­čích kiahní neskôr v živote) často predchádza lokálne svrbenie, mravčenie či bolesť niekoľko dní predtým, ako sa objaví typický výsyp.

Výsyp, ktorý by ste si nemali nevšimnúť, môže byť pre­javom Lymskej boreliózy (pomenovanej podľa komunity v Connecticute, kde bola po prvý raz diagnostikovaná). Spôsobuje ju pohryznutie kliešťa, ktorý sa vyskytuje naj­mä na severovýchode Spojených štátov. Výsyp je najprv len kruhovitý, no neskôr sa rozširuje. Môžete mať aj via­cero výsypov na rôznych častiach tela. Okrem svrbenia na mieste pohryznutia sa Lymská borelióza prejavuje aj iný­mi príznakmi v závislosti na tom, ktoré orgány tela za­siahne. Spoločnými menovateľmi však sú horúčka a bo­lestivé, opuchnuté kĺby. Diagnóza Lymskej boreliózy, ak je na ňu podozrenie podľa klinic­kých príznakov – kliešť, stopy po pohryznutí, vyrážky, artritída, horúčka, sa potvrdzuje ešte krvnými skúškami. Liečba je jednoduchá: antibiotiká, zvyčajne tetracyklín.

Takže prvé, čo treba urobiť, keď vás niekde svrbí, je ob­zrieť si pokožku a pokúsiť sa spomenúť, čoho ste sa dotkli a čo sa dotklo vás. Hľadajte stopy po uštipnutí, výsyp či zaryznutého kliešťa, premietnite si v mysli minulosť svojej alergie a pamätajte na možnosť, že môže byť od nových liekov, ktoré užívate. Vo väčšine prípadov je príčina po­hryznutia jasná. Nezabúdajte tiež, že nie každý výsyp svr­bí. Napríklad, výsyp ako prejav sekundárneho syfilisu len zriedka svrbí a jedna z najťažších kožných chorôb, psoriá­za, môže, ale aj nemusí svrbieť.

Ale čo svrbenie, ktoré nastáva náhle, bez akéhokoľvek dôvodu a nesprevádza ho výsyp ani stopy po uštipnutí? Uvedieme niektoré možné príčiny:

Ak vás svrbí celé telo a oči i pokožka majú žltkastý ná­dych, máte žltačku a problém spočíva v pečeni alebo v jej okolí. Keď sú kanáliky z pečene do tráviaceho traktu ne­priechodné alebo opuchnuté, žlč, ktorá nimi normálne prúdi, sa vracia späť do krvného obehu a vyvoláva silné svrbenie. To sa stáva pri chronickom ochorení pečene ale­bo rakovine pankreasu.

»Ak vás svrbí celé telo, nahmatajte si, či nemáte zväčše­né lymfatické uzliny nad kľúčnou kosťou, v podpazušných jamkách, v slabinách a okolo lakťov. Ak si nejakú nájdete, môžete mať rakovinu bielych krviniek {leukémia). Podob­ný stav červených krviniek (polycytémia) nie je taký váž­ny, nezväčšia sa pri ňom uzliny, ale spôsobuje svrbenie. V každom prípade, čím skôr sa liečba začne, tým lepšie. Oznámte teda svojmu lekárovi, že máte svrbenie, najmä vtedy, keď príčinu nevidieť.

Ochorenie obličiek, najmä v pokročilých štádiách, je často spojené so svrbením celého tela. Toxické substancie, ktoré by mali obličky filtrovať, sa vracajú späť do krvného obehu a vyvolávajú svrbenie. Takže ak ste už v minulosti mali problémy s obličkami a všimli ste si, že nohy, ruky a oči máte opuchnuté, svrbenie je obličkového pôvodu.

Ak ste diabetička a trápi vás svrbenie pošvy, vylučujete do moču veľké množstvá cukru. Preto máte túto oblasť ná­chylnú na svrbivé kvasinkové infekcie. Aj keď žena nie je diabetička, môže ju svrbieť pošva od pohlavnej choroby, napríklad chlamydiózy, alebo z kvasinkovej infekcie od antibiotík, ktoré nedávno užívala. Každý organizmus, kto­rý dráždi pošvu, vyvoláva svrbenie.

Svrbenie konečníka je častý, otravný symptóm, ktorý vás privádza do rozpakov, najmä keď s ním musíte niečo robiť na verejnosti. Príčinou býva pokožka v tejto oblasti alebo vnútorné hemoroidy. V tom prípade by ste si však mali všimnúť, či na toaletnom papieri nezostáva krv, ale­ bo či si nenahmatáte hrčku v oblasti konečníka. A ešte niečo: nikdy sa nespoliehajte, že rektálne krvácanie vzni­ká vždy od hemoroidov, aj keď viete, že ich máte. Krv na toaletnom papieri môže pochádzať aj od nádoru alebo po­lypu vyššie v hrubom čreve.

Suchá, svrbivá pokožka sa často vyskytuje u osôb s hypofunkciou štítnej žľazy. V tom prípade máte aj ďalšie symptómy: zápcha, pocit únavy a chladu, keď všetkým okolo je teplo. Ak však máte viac ako sedemdesiat rokov, svrbenie môže byť len dôsledkom straty vlhkosti pokožky.

Umenie a veda rozlíšiť jeden typ kožnej lézie od inej – obyčajnú hnedú keratózu či benígne materské znamienko od malígneho nádoru, výsyp jednej infekčnej choroby od druhej, vírusom spôsobené vyrážky od syfilisu – si vyža­duje roky praxe a odbornosti. Keď sa také kožné poruchy vyskytnú u mojich pacientov, väčšinou ich odkážem na odbornú expertízu k dermatológovi. Aj potom je ešte čas­to treba na potvrdenie biopsiu. Takže ak sa vám niekde vy­hodí výsyp alebo vás niečo svrbí, pokiaľ nie je príčina jas­ná, navštívte kožného lekára. Pokúšajte sa dostať až na koreň problému a neškriabte sa!

Svrbenie – príznaky – pomoc

Pohryznutie od hmyzu – Lokálna liečba

Kontaktná dermatitída – Vyhýbať sa dráždivej substan­cii, lokálna liečba

Alergia na potravu – Vyhýbať sa alebo lieky

Výsyp z rôznych infekcií, najčastejšie sa vyskytu­júcich v detstve – Liečiť ochorenie. Aplikácia prípravkov priamo na pokožku

Žltačka v dôsledku obštrukcie žlčovodov (ochorenie pečene, rakovina pankreasu) – Liečiť základnú poruchu

Krvné ochorenie (leukémia, polycytémia) – Naliehavá lekárska starostlivosť

Ochorenie obličiek – Farmakoterapia

Vaginálne svrbenie – cukrovka – Lepšia regulácia hladiny cukru v krvi

Svrbenie v konečníku – hemoroidy – Chirurgicky odstrániť, alebo lokálna liečba – masti, krémy, čapíky

Hypotyreóza – Doplnkové užívanie hormónu štítnej žľazy

Starnúca pokožka – Zvlhčujúce krémy

Please follow and like us:
0

3 Komentovali článok “Svrbenie pokožky

  1. Ja mám veľký problém s mojou maminkou má 78 rokov berie asi 10 liekov mimochodom aj na riedenie krvi a taktiež na srdce. Pani doktorkou jej boli vymenenie niektoré lieky za čas bolo dobre ale po mesiaci sa znovu ide od svrbenia zblázniť. Nemá žiadne vyrážky ale svrbí ju hlavne brucho a slabiny. Bola preliečená aj na zápal močových ciest. Nakoľko v nemocnici bola hospitalizovaná z dôvodu vody pri srdiečku a bohužiaľ chytila nemocničnú baktériu Klebsiellu pneum. tak vybrala niekoľko antibiotík. Hlavne pri užívaní týchto mala svrbenie ešte väčsie ako pred tým. Poraďte mi kde sa obrátiť o pomoc lebo sa neviem na ňu pozerať ako trpí, boli sme aj na vyšetrenie obličiek ale nedali jej žiadne lieky že to nie je potrebné. Má aj tuky v krvi zvýšené aj má žlčníkové kamene. Ako jej pomôcť je to hrozné ako trpí a hlavne k večeru. Ďakujem za každú radu.

  2. mam take lokalne problmy so svrbenim, vacsinou na rukach, pouzivam na to gel na stipance novosil, nahodou som vyskusala nic ine som doma nemala a funguje

  3. ja mam svrbenie v miestach s ekzemom a taktiez je to zvacsa na rukach a na kolenach ale bezne kremy z drgerky mi nejak nepomahaju ani len ulavit od svrbenia a kdez to vobec s ekzemom … na to mam teraz taky protopan box a s tym svrbenie asi do desiatich minut ani nepamatam

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *