Čo je Syfilis – Lues
Toto závažné infekčné ochorenie vyvoláva mikroorganizmus Trepone– ma pallidum zo skupiny spirochét; pod mikroskopom vyzerá ako špirálovité vlákienko. Nachádza sa v kožných prejavoch syfilisu, aj v krvi, slinách a miazge. Treponéma je veľmi citlivá na vonkajšie podmienky. Mimo ľudského organizmu rýchlo hynie, najmä za sucha a slnečného žiarenia, ale už aj pod účinkom slabých dezinfekčných látok.
Syfilisom sa dá nakaziť skoro výlučne pri pohlavnom styku. Ostatné mimopohlavné prenosy (prenos bozkom, vyšetrovanie chorých), ako i nepriamy prenos infekcie prostredníctvom predmetov spoločne používaných chorými i zdravými (príbory, poháre, dychové hudobné nástroje, cigareta a uteráky) sú veľmi zriedkavé. Základným predpokladom vstupu infekcie do organizmu je porušená celistvosť kožného krytu alebo sliznice, aj keď ide len o drobnú, voľným okom neviditeľnú ranku.
Od vniknutia choroboplodných zárodkov do tela ubehnú 3-4 týždne, kým sa zjavia prvé príznaky ochorenia – tzv. primárna skleróza, čiže malá zatvrdlinka červenofialovej farby, ktorá nespôsobuje bolesť a často ujde pozornosti chorého. Keď sa neskoršie v strede rozpadne, vznikne tvrdý vred, ktorý je pomerne malý (priemer asi 1 cm), má okrúhly alebo
oválny tvar s tvrdými, akoby vyseknutými okrajmi. Spodina vredu je šunkovočervená so sivolesklým povlakom. Ani tento vred nie je bolestivý. Najčastejším miestom primárnej sklerózy a tvrdého vredu muža býva žaluď, predkožka pohlavného údu, prípadne miešok. U žien sú to malé a veľké pysky ohanbia a krček maternice. Zriedka sa nájde na perách, prstoch, prsníkových bradavkách, mandliach alebo inde na tele. Toto obdobie nazývame prvým štádiom syfilisu. Neprebieha vždy rovnako a celkom typicky. Inkubačný čas, teda obdobie, kým sa po infekcii ukáže prvý príznak syfilisu – tvrdý vred, predlžuje až na niekoľko mesiacov liečenie antibiotikami, ktoré sa podávajú pri inom súčasnom ochorení, ale z hľadiska syfilisu v nedostatočnej dávke. Takisto druhotná infekcia môže zmeniť vzhľad a sťažiť diagnózu tvrdého vredu.
Asi po dvoch týždňoch od vzniku tvrdého vredu opuchnú najbližšie miazgové uzliny (najčastejšie slabinové), o ďalší týždeň sa stávajú pozitívnymi aj sérologické reakcie v krvi (Wassermannova reakcia) a potom už organizmus zaplavia treponémy. Niektorí chorí pociťujú vtomto období nevoľnosť, malátnosť a mávajú zvýšené teploty. Novšie sérologické reakcie sú špecifické, nevyvolávajú falošne pozitívne alebo falošne negatívne výsledky; niektoré sú už v 3. týždni po nákaze pozitívne (napr. – medzinárodná skratka – TPHA, alebo FTA-ABS), niektoré až v 8.-9. týždni po nákaze (tzv. Nelsonovtest), ale na druhej strane niekedy ich pozitivita pretrváva aj u vyliečeného chorého a takto sa môže používať na neskorý dôkaz syfilitickej infekcie.
Týmto zaplavením organizmu sa začína druhé štádium syfilisu, konkrétne asi v 9. týždni po infekcii, keď sa treponémy dostanú až do najjemnejších vlásočníc kože a zapríčinia výsev drobných tmavočervených škvŕn na trupe a na končatinách (na stranách svalových ohýbačov). Výsev vyrážok nesprevádzajú nepríjemné pocity na koži, a preto môžu ujsť pozornosti chorého. Miznú bez stopy po 2-3 týždňoch. Syfilis druhého štádia tak prechádza do utajeného štádia. Toto obdobie trvá nerovnako dlho podľa odolnosti chorého a životaschopnosti treponém. Potom sa opäť prejavia vyrážky, sú však už menej výrazné a miznú skôr ako predchádzajúce. Takto sa môžu ukazovať vždy po dlhšej a dlhšej prestávke a vždy slabšie a slabšie, až napokon zaniknú. Osobitným typom výsevu sú ploché pupencové mokvajúce vyrážky sivej farby, ktoré na miestach, kde sa koža alebo sliznica trie (okolo pohlavných orgánov a konečníka, v pazuche, pod prsníkmi, v ústach), vytvárajú mokvavé plochy. Sú veľmi infekčné.
Neliečený syfilis prechádza asi po 3-4 rokoch do tretieho štádia. Jeho prejavy (tzv. gummy) môžu napadnúť hociktorý orgán tela. Na koži sa gumma prejavuje ako tvrdý nebolestivý hrboľ veľkostí orecha až vajca, ktorý sa neskôr rozpadá a mení sa na hlboký vred, hojaci sa vtiahnutou hviezdicovou jazvou s hnedastým lemom.
Okrem kože zachvacujú gummy aj kosti, cievy, pečeň, pľúca, močové ústroje a oči, takže sa môžu usadiť v ktoromkoľvek orgáne tela a ničiť ho vredovitým rozpadom a zjazvením.
Okrem gúmm sa neskôr v treťom štádiu syfilisu prejavujú dve vážne choroby mozgu a miechy: postupné hlúpnutie (progresívna paralýza) a vysychanie miechy (tabes dorsa- lis). Prvá sa prejavuje duševnými poruchami, druhá viac nervovými, ale obidve sa väčšinou po niekoľkých rokoch končia smrťou.
Najzávažnejšou vlastnosťou syfilisu je jeho prenosnosť z matky na dieťa, a to krvnou cestou počas vnútromaternicového života. Syfilitická matka s čerstvou nákazou plod obyčajne nedonosí a potratí ho v 6. mesiaci. Staršia syfilitická nákaza matky zapríčiní narodenie dieťaťa s viac-menej ťažkými syfilitickými poruchami. Dieťa im buď podľahne a zomiera hneď po pôrode, alebo potom žije s hrozným dedičstvom vrodeného syfilisu. Vrodený syfilis sa často prejavuje viditeľnými príznakmi, ako je sedlovitý nos, šabľovité, dopredu vyklenuté predkolenie, vrúbkované zuby. Okrem toho takéto deti zaostávajú v duševnom i telesnom vývoji a môže ich postihnúť slepota a hluchota. Vrodený syfilis vzdoruje liečbe. Len včasným a dokonalým liečením tehotnej syfilitickej ženy možno dosiahnuť, aby sa dieťa narodilo zdravé.
Starí Gréci označovali syfilis názvom lues (skaza). A nie neprávom, lebo syfilis je jednou z najskazonosnejších infekčných chorôb. Na zásadu včasného a dokonalého liečenia, ktoré sa odporúča pri všetkých chorobách, treba pri syfilise klásť mimoriadny dôraz.
Dolezita je hlavne prevencia a samozrejme liecba, ak uz tieto syfilicke vredy chytite..