Cudzím telesom v koži alebo pod kožou býva zadretá trieska, črepina kovu alebo skla, tŕň, pichliač. V týchto prípadoch zvyčajne netreba vyhľadať odbornú zdravotnícku pomoc; väčšina cudzích telies sa dá odstrániť aj doma.
Je to vážne?
Cudzie teleso v koži je zriedkavo vážnym problémom. Ťažkosti môžu spôsobiť hlboko zabodnuté úlomky, najmä ak rana veľmi nekrváca, pretože hrozí nebezpečenstvo tetanovej infekcie.
Čo by sme mali urobiť najprv?
Ak je to možné, spýtajte sa dieťaťa, čo sa mu zadrelo pod kožu; ak je to sklo, zvyčajne sa vreže celou svojou plochou, preto sa ho nepokúšajte odstrániť sami, ale vyhľadajte lekársku pomoc. Ak cudzím telesom nie je sklo a jeho koniec trčí z kože, odstráňte úlomok pinzetou. Najprv však sterilizujte nad plameňom konce pinzety a nechajte ich vychladnúť. Potom odveďte pozornosť dieťaťa inam, aby sa pri vyťahovaní veľmi nevrtelo. Ak je úlomok pod kožou niekoľko minút, sterilizujte nad plameňom, alebo v liehu či nejakom antiseptickom roztoku ostrú ihlu na šitie. Potom na postihnuté miesto položte kúsok ľadu, aby ste ho trochu znecitliveli. Sterilizovanou ihlou jemne porušte povrch kože, aby bolo vidieť koniec úlomku. Ak sa dá koniec uchopiť, vytiahnite ho sterilizovanou pinzetou. Postihnuté miesto umyte mydlom a vodou a potrite antiseptickým krémom. Miesto neprelepujte náplasťou, iba ak si to dieťa vyslovene želá. Ak máte pri vyťahovaní cudzieho telesa ťažkosti, radšej vyhľadajte lekársku pomoc.
Nemali by sme sa obrátiť na lekára?
Ihneď sa obráťte na lekára, ak je cudzím telesom sklo, ak je hlboko v koži, ak je znečistené špinou (zvyšuje sa nebezpečenstvo tetanu) alebo ak ho nedokážete odstrániť sami.
Čo pravdepodobne urobí lekár?
Ak je cudzím telesom sklo alebo ak je zadreté hlboko v koži, lekár ho odstráni v miestnom znecitlivení.
Ak je v rane špina, lekár môže dať dieťaťu injekciu s posilňujúcou dávkou protitetanovej látky.