Vanilka pravá – Vanilla planifolia

Vanilkové struky patria medzi jedno z drahých neštipľavých korení, používané ako príchuť v širokej škále sladkých nápojov a cukroviniek. vanilka-pravaVanilkový extrakt je zložený z jednoduchých a zložitých cukrov, silíc, vitamínov a minerálnych látok.

Hlavnou chemickou zložkou je vanilín. Jedným z významných produktov metabolickej premeny kyseliny p-kumarovej na kyselinu ferulovú a jej následnej redukcii je vanilín, z ktorého sa následne tvorí tzv. glukovanilín – hlavný metabolický produkt vanilky. Obsahuje aj početné stopy iných zložiek, ako je eugenol, kyselina hexánová, fenoly, alkoholy, karbonylové zlúčeniny, kyseliny, laktóny, estery, alifatické a aromatické sacharidy a vitispirany.

Jej výťažok obsahuje malé množstvo vitamínov skupiny B-komplexu, ako je niacín, kyselina pantoténová, tiamín, riboflavín a pyridoxín. Tieto vitamíny pomáhajú v syntéze enzýmov, podporujú funkciu nervového systému a regulujú metabolizmus tela.

Vanilka obsahuje minerálne látky, ako je vápnik, horčík, draslík, mangán, železo a zinok. Draslík je dôležitou súčasťou bunkových a telesných tekutín, ktoré pomáhajú kontrolovať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Mangán a meď používa telo ako kofaktory pre antioxidačný enzým, superoxid dismutázu. Železo je nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek, a ako kofaktor enzýmov cytochróm oxidázy.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *