Vitamín C je azda najdôležitejšia mikroživina. Je to silný antioxidant, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitný systém a stimuluje tvorbu spojovacieho tkaniva, kostí a zubov. Predstavuje aj čosi ako „cement“ pre steny ciev. Človek a morča (morské prasiatko) sú jediné cicavce, ktoré nie sú schopné produkovať si vo vlastnom tele potrebný vitamín C. Stalo sa tak v dôsledku defektu v jednom jedinom géne, ktorý jeho tvorbu znemožňuje, hoci ho priam naliehavo potrebujeme. Zvieratá túto schopnosť ešte majú, a preto nedostávajú infarkt.
Vitamín C enormne stupňuje produkciu kolagénu a iných molekúl zabezpečujúcich rovnováhu tela. To on udržiava pružnosť, a tým aj mladistvosť 1 000-kilometrovej dĺžky stien ľudských tepien, žíl a kapilár. Keďže sme vzhľadom na génový defekt stratili schopnosť premieňať molekulu cukru na vitamín C, musíme si do tela privádzať denne tri až päť gramov vitamínu C. Má sa to diať v podobe niekoľkých dávok v množstve 1-1,5 gramu. To preto, lebo vitamín C sa v tele neukladá, ale v priebehu štyroch hodín sa spotrebuje, pričom prípadný prebytok telo nijako nezaťaží, ale opustí ho vylučovacou cestou. Ak sa v dôsledku chronického nedostatku vitamínu objavia prvé trhliny v cievach, zmobilizuje telo svoju stavebnú látku cholesterol, ktorá trhlinku upchá. Samozrejme, tým sa priemer cievy zúži, a tak je telo nútené zvýšiť krvný tlak, aby si aj napriek sťaženým podmienkam zabezpečilo prekrvenie. Samozrejme, zvýšený tlak krvi predstavuje ďalšiu záťaž pre cievy, čo opäť rieši ďalší cholesterol, len aby nedošlo k ďalšej trhline. Cieva sa zúži ešte viac, takže na prietok krvi je potrebný ešte vyšší tlak, a ten potom ešte viac zaťaží steny ciev… Táto bludná špirála sa neraz končieva srdcovým infarktom. Ale je možné aj čosi iné: môžete celý tento proces zvrátiť tým, že telu poskytnete dostatok vitamínu C, ako aj iných vitamínov a minerálov. V prvom rade treba zdôrazniť, že prostredníctvom vitamínu C sa cievne steny stávajú opäť pružnými, takže telo môže odbúravať cholesterol, a tým uvoľňovať priestor pre krv v cievach. Klesne krvný tlak a hrozba infarktu i porážky ustúpi. Kým začnú byť cievy celkom priechodné, trvá asi rok.
Vitamín C je skutočný elixír života aj pre cukrovkárov, pretože nielenže pomáha vyhnúť sa komplikáciám s cievami, ale dokáže aj napraviť diabetickú deviáciu v látkovej premene. Vitamín C znižuje hladinu cukru v krvi, a tým aj potrebu inzulínu, ale práve diabetici mávajú hladinu vitamínu C v krvi veľmi nízku.
Vitamín C je nevyhnutný pre stabilitu našich ciev, je to najdôležitejší prostriedok na liečenie rán nášho tela a náš najdôležitejší antioxidant, ako aj nenahraditeľný pomocník našej látkovej premeny. Som presvedčený, že už nasledujúca generácia nebude poznať srdcový infarkt, artériosklerózu ani porážku, pretože spásne poznatky medicínskeho výskumu budú zakotvené vo vedomí ľudí a podnietia ich na pravidelné užívanie vitamínov a využívanie výživových doplnkov. Ale s vyhýbaním sa týmto chorobám vo svojom živote môžete začať už teraz.
Ak sa vitamín C užíva vo forme kyseliny askorbovej, môže to vyvolať žalúdočné ťažkosti. Lepšie je užívať zmes kalciumsorbátu, magnéziumsorbátu a odtučnenej formy askorbylpalmitátu.
Vitamín C má, prirodzene, rovnaké napojenia na telové bunky ako glukóza. Avšak bunkám toho, kto jedáva veľa sladkostí, resp. konzumuje veľa sacharidov v podobe špagiet či koláčov, sa dostáva viac glukózy než vitamínu C.
Ester vitamínu C prijíma krv dvakrát tak rýchlo a aj jeho biologická využiteľnosť v tele je dvojnásobne dlhšia než v prípade „normálneho“ vitamínu C. Biele krvinky prijmú z esteru vitamínu C dvakrát toľko askorbátu, pričom ani po užití väčšieho množstva nevzniknú nijaké tráviace problémy, ba nekoná sa ani útok na zubnú sklovinu. Ester C obsahuje významné bioflavonoidy, takže na to, aby sa dosiahla rovnaká ochrana, ho stačí užiť v porovnaní s bežným vitamínom C iba polovicu.
Najvýznamnejší doplnok vitamínu C predstavuje OPC, ktoré účinok vitamínu znásobuje asi desaťnásobne. Okrem toho ide o jeden z najdôležitejších antioxidantov, ktoré máme k dispozícii. Nemá nijaké vedľajšie účinky a vlastne sa ním ani nemožno predávkovať, hoci denná dávka má byť len okolo 50 miligramov.