Vracanie u detí

U detí sa vracanie vyskytuje veľmi často. Zdravé dojča vracia alebo odgrckáva po nadmernom príjme potravy alebo po poprehĺtaní väčšieho množstva vzduchu. Vracanie môžeme vyvolať vtedy, keď dojčaťu dáme stravu, ktorá nezodpovedá jeho veku, keď dieťa veľmi často kŕmime alebo keď jednotlivé kŕmenia predlžujeme nad 20 minút. U dojčaťa pozorujeme vracanie na začiatku všetkých hnač­kových ochorení. V tomto prípade ho zapríčiňuje zápal žalúdkovej sliznice. Ďalej sa často zjavuje pri ochoreniach horných dýchacích ciest, pretože hlien uvoľnený z dýchacích ciest dojča ne vykašle, ale ho prehltne. vracanieAj sám kašeľ dráždi na vracanie. Dojčatá a batoľatá vra­cajú aj pri zápaloch stredného ucha a na začiatku väčšiny nákazli­vých ochorení. Pred vracaním pociťujú nevoľnosť a sú nepokojné. Vracaním sa prejavujú aj náhle zmeny priechodnosti čriev, ako napr. zaškrtená prietrž, zasunutie jednej časti čreva do druhej alebo zápal červovitého prívesku slepého čreva. Dieťa pri týchto stavoch, okrem toho, že vracia, je aj veľmi nepokojné a priťahuje nožičky k brušku. Vracanie sa ďalej vyskytuje pri podráždení mozgových plien alebo mozgu, napr. pri úpale, nákazlivých chorobách alebo pri zápale moz­gových plien a mozgu. Veľmi prudké vracanie, tzv. vracanie oblú­kom, zjavuje sa u malých dojčiat pri vrodenom zúžení vrátnika. U niektorých nápadne nepokojných dojčiat s nevyváženou nervovou sústavou (neuropatické deti), ktoré sú inak celkom zdravé, môžeme pozorovať zlozvyk, ktorý spočíva v tom, že dieťa vracia len preto, aby vyvrátený obsah mohlo v ústach prežúvať. Vracanie si vyvoláva strkaním prstov do hrdla alebo rozličnými pohybmi jazyka. Tento zlozvyk vzniká u nervovo labilných detí buď po dlhotrvajúcej cho­robe, alebo z nedostatočnej pozornosti zo strany matky, ako aj z ne­dostatočného zaujatia hrou. Pri liečení podávame upokojujúce lieky a usilujeme sa čo najviac upútať pozornosť dieťaťa.

Zdravé väčšie deti môžu vracať po nadmernom zaťažení žalúdka ťažko stráviteľnou potravou, ako je napr. mastné jedlo, veľké množ­stvo ovocia, najmä nezrelého, ap. Inak vracajú najčastejšie na za­čiatku rozličných nákazlivých chorôb (osýpky, šarlach), nákazlivých hnačiek, žltačky a pri zápale červovitého prívesku slepého čreva. Vracanie a bolesti brucha sa zjavujú aj pri prudkých (akútnych) zá­paloch močových ciest a pri uvoľnení močových kameňov (močové koliky). Vracanie spojené s bolesťami hlavy je u väčších detí, tak isto ako u dojčiat, príznakom dráždenia mozgových plien a mozgu. Staršie dieťa však nepociťuje nevoľnosť pred vracaním. Vracanie môže sprevádzať aj osobitné záchvatovité bolesti hlavy, tzv. migrénu. Môže byť aj prvým príznakom niektorých otráv alebo neznášanlivosti liekov.

Niektoré deti, najmä citlivé, vracajú opakovane pri zvýšenej teles­nej teplote, pri ľahkom ochorení alebo po dlhšie trvajúcom hladovaní. Opakované (periodické) vracanie spôsobuje nedokonalá premena tu­kov v tele pri horúčke alebo hladovaní. Väčšie zdravé, ale veľmi nervózne deti môžu opakovane vracať napr. ráno pred odchodom do školy. Pretože opakované vracanie, rovnako ako bolesti brucha, môže byť príznakom niektorých chronicky prebiehajúcich chorôb, treba v takomto prípade každé dieťa celkove vyšetriť.

Ošetrenie:

Pri náhlom vracaní postupujeme rovnako u dojčiat ako u väčších detí. Keď má dieťa pri vracaní nápadné bolesti brucha, je nepokojné a priťahuje nožičky k brušku, celkom vynecháme stravu a čo najrýchlejšie vyhľadáme lekára. Inak každému dieťaťu, ktoré vracia, vynecháme normálnu stravu (týka sa to aj dojčiat) a podá­vame chladný sladký čaj v malých dávkach. Pozorujeme, či sa ne­zvyšuje teplota. Keď sa stav po čajovej diéte neupraví, alebo sa zjavia iné chorobné príznaky, hneď vyhľadáme lekára.

 

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Vracanie u detí

  1. Mám 9m chlapca, v 2m zvracal prudom a skončili sme na infuziach s diagnozou reflux. Nasadili sme antirefluxne mlieko ale vracanie neprestavalo. V 6m mu zistili zapal tenkeho čreva a alergiu na mlieko prešli sme na Neocate LCP ale vracanie stale neustupuje. V 9m sme skončili zase na infuziach kôli opakovanemu vracaniu oblukom- prúdom. Po4dnoch nas pustili domov s diagnozou neaka bežna infekcia, a zapalene hrdielko. Ma aj zvečenu pečen a slezinu a zvýšený hemoglobin. Žiadne lieky nam nedali. O 2 tyzdne zase na krv. Sme 2 den doma a večer grcka po mlieku Neocate prudom ani ho nestihne dopapat ale rano ponom zatial nevracia. Cez den dokopi nespapa aj s čajom a mliekom ani 500ml. Som už zúfala z jeho každodeného vracania. Už len zase čakam kedy bude dehidrovaný a skončime zase v nemocnici. Viete mi poradiť čo mam robíť? Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *