Vypľúvanie a vykašliavanie krvi

Krvácanie z nosa alebo ďasien po silnom čistení zubov ale­bo infekcia, podráždenie či prekrvenie tej časti dýchacích ciest, ktoré sa začínajú hlasivkami a končia pľúcami, bý­vajú príčinou vypľúvania krvi. Vážnejšou, ale aj zriedka­vejšou príčinou krvi vo vykašľanom hliene je krvná zraze­nina, ktorá sa dostala do pľúc, alebo rakovina. Ak zbadáte krv v tom, čo ste vypľuli alebo vykašľali, na­sledujúce body vám pomôžu určiť, čo to znamená.vykasliavanie-krvi

Za akých okolností sa objavuje krv v slinách? Niektoré typické situácie:

Máte štyridsať rokov alebo viac, na pohlaví nezáleží. Dosť dlho fajčíte a už niekoľko rokov máte „brechavý“ faj­čiarsky kašeľ. Jedného dňa si zbadáte v hlienoch krv, buď pramienky, alebo pomiešanú. Kašeľ nebol iný ako zvyčajne, ani dráždivejší. Rozhodnete sa túto epizódu ignorovať, ako to robí väčšina fajčiarov. Potom sa to stane znovu a eš­te raz. Skontrolujte, či nemáte horúčku, bolesť v hrudi a únavu v nohách. Potom pouvažujte nad tým, či nemáte problémy so srdcom, alebo či ste v poslednom čase neboli prechladnutý.

Ak ste na všetky otázky odpovedali záporne, je pravde­podobné, že máte rakovinu pľúc. Kľúčovými faktormi sú vek (nad štyridsať rokov), minulosť fajčiara, absencia ho­rúčky a chronický kašeľ, ktorý krvácaniu predchádzal. Ako nádor zaberá čoraz väčšiu časť vašich pľúc, rýchlejšie sa zadýchate a pociťujete bolesť v hrudi, najmä keď sa zhl­boka nadýchnete, pretože rakovina už napadla pleuru (obal, ktorý pokrýva pľúca). Zdá sa vám to strašné? Máte pravdu. Prestaňte teda fajčiť a máte šancu, že sa vyhne­te týmto tragickým príznakom. Pravdaže, keď dedukujem, že krv za týchto okolností znamená rakovinu, hovorím o štatistickej pravdepodobnosti. Môžete mať šťastie a ná­dor nebude malígny, najmä ak máte menej ako štyridsať rokov, ste zdravý a už ste niekedy mali benígne útvary (po­lypy) v dýchacích cestách.

Ste žena okolo tridsiatky a užívate antikoncepčné tab­letky. Možno aj fajčíte, ale nie je to nevyhnutný pred­poklad. Odrazu začnete pociťovať ostrú bolesť v jednej polovici hrudníka, keď sa nadychujete. Môžete, ale aj ne­musíte mať horúčku. V lýtku jednej nohy cítite kŕče. Krv, ktorú vypľúvate, je jasnočervenej, sýtej farby, nie len pási­ky. Po jednom, dvoch dňoch stmavne. Okrem toho si uve­domujete, že sa zadýchate a dokonca pociťujete silné bú­chanie srdca. Jednu nohu máte trochu opuchnutú, citlivejšiu na dotyk. Všetky symptómy poukazujú na pľúc­nu embóliu, čiže krvnú zrazeninu v pľúcach.

Predpokladajme, že ste staršia, neužívate hormonálnu antikoncepciu a nefajčíte a predsa máte rovnaké symp­tómy. Spomínajte. Neoperovali vás nedávno? Neležali ste dlho v posteli? Nemali ste zlomenú nohu? Nemáte za se­bou dlhý let? Nerozboleli vás kŕčové žily? Všetky tieto okolnosti zvyšujú náchylnosť na kolovanie krvnej zraze­niny v obehu.

Všimnete si pramienky krvi vo vykašľaných hlienoch, ktoré pretrvávajú niekoľko dní, až týždňov. Ešte pred nie­koľkými rokmi, keď bola tuberkulóza bežnejšia ako dnes, uvažovali by sme o nej ako o prvej. (Aj dnes táto možnosť stále existuje, najmä ak žijete v opatrovateľskom domove a prišli ste do styku s niekým, kto má TBC). Oveľa bežnej­šou príčinou sú bronchiektázie, chronický stav, čosi ako pokročilá chronická bronchitída, pri ktorom sa rozšíria alebo oslabnú priedušky. Takí pacienti môžu mať problé­my aj s prínosovými dutinami. Keď bronchiektázie raz dostanete, zostanú vám prakticky navždy a vyžadujú si dlhodobú liečbu antibiotikami a hrudnú fyzioterapiu. Pa­cienti s týmto ochorením vykašliavajú veľké množstvá páchnucich hlienov, ktoré môžu obsahovať krv, najmä keď sa k nemu pridruží infekcia. Aj pľúcna infekcia, či už bakteriálna alebo vírusová, sa môže prejaviť krvavými hlienmi. Ako príklad poslúži chro­nická bronchitída – chronický zápal priedušiek. Pri nej sú v hlienoch krvavé pásiky, pri rakovine pľúc sa hlieny s krvou zmiešavajú. Pri pneumokokovom zápale pľúc (klasickom zápale pľúc starších ľudí) majú hlieny hrdzavú farbu, pretože krv v nich je stará – krvácanie v pľúcach na­stalo niekoľko dní predtým, ako ste ju začali vykašliavať. Pneumokokový zápal pľúc tiež vyvoláva horúčku, zimni­cu a bolesť pri nadychovaní.

Ak trpíte srdcovým ochorením, ktoré vám rokmi oslabi­lo srdce, môže sa k nemu pridať prekrvenie pľúc. Aby ste dýchali bez problémov, potrebujete ležať na niekoľkých vankúšoch alebo sedieť na stoličke. V takých prípadoch je kašeľ úplne bežný a vykašliavané hlieny sú spenené a sfar­bené krvou. To sú najhlavnejšie príčiny krvi v hlienoch. Najviac lekárov znepokojujú pacienti, ktorí pri chronickom ochorení, napríklad bronchitíde, občas vykašliavajú krv a berú to ako samozrejmosť. Ľahko sa im tak môže stať, že prehliadnu zhubný nádor. Takže ak sa vám chronický ka­šeľ častejšie opakuje, alebo si spozorujete v hlienoch viac krvi, požiadajte lekára o vyšetrenie pľúc.

Záverečná poznámka: Ak máte silný kašeľ, lebo ste prechladli alebo dostali chrípku, môžu sa vám pri ňom vy­tvoriť v hrdle trhlinky a výsledkom je krv v hlienoch. Ni­kdy však tento stav nepodceňujte, najmä ak krvácanie pretrváva.

Vypľúvanie a vykašliavanie krvi – príznaky – liečba

Nedávne krvácanie z nosa – Netreba liečiť
Silné čistenie zubov – Primeraná zubná hygiena a starostlivosť
Rakovina pľúc (najmä ak máte viac ako štyridsať rokov a ste fajčiar) – Navštívte lekára
Benígny pľúcny polyp – Chirurgické odstránenie
Pľúcna embólia – Okamžité ošetrenie
Tuberkulóza či iná pľúcna infekcia – Vhodné antibiotiká
Ochorenie srdca – Liečba srdcového ochorenia
Podráždenie hrdla úporným kašľom – Lieky na utíšenie kašľa a špecifická liečba základnej príčiny

Please follow and like us:
0

2 Komentovali článok “Vypľúvanie a vykašliavanie krvi

  1. Ja sem smokol tak že ked kašlem mám citim ustach krv a mám pocit ako kebych vykašlal pluca a špatne se my dycha takže tomto letnom odobi nosim zimnej kabat a zimne veci boli ma celí hrudník neverím lekárom a zachránarom ešte sem nepotal lekára skím by sem rozumel

  2. dobry den…….už asi pol roka vykašlievam krvave sliny, nie hlieny…..bol som na vyšetreniach, plucne, krčne, zubne všetko v poriadku, čím to môže byť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *