Yzop lekársky – Použitie

Obsahuje flavonoidy, minerálne soli, silice, triesloviny a organické kyseliny. Yzopový nálev sa používa preventívne pri duševnej práci a pri štúdiu proti nervovému vyčerpaniu. yzop-lekarskyExtrakty z listov majú protibakteriálne účinky, zamedzujú rastu niektorých druhov baktérií, tzv. fytoncídov. Rastlina prospieva pri chorobách obličiek a žlčníka, znižuje potenie, napomáha vykašliavaniu hlienov, posilňuje žalúdok, podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla. Okrem toho zvyšuje krvný tlak. V prípade ochorenia horných dýchacích ciest sa kombinuje s feniklom a anízom.

Zvonka sa používa na kloktanie pri zápaloch ústnej dutiny, obklady na ekzémy a nehojace sa rany a pomliaždeniny. Odporúča sa na kúpele nôh, a to hlavne proti ich poteniu.

Zápar si pripravíme z 1 čajovej lyžičky drogy na 2 dl vody. Na odvar do kúpeľa potrebujeme 3 polievkové lyžice na 1 liter vody.

Ďalšie využitie má ako korenina na dochucovanie jedál a ako prísada do likérov. V kozmetike sa pridáva do rôznych prípravkov. V minulosti tento starodávny insekticíd sypali na podlahu a do políc, aby odpudzoval hmyz a vo veterinárnej medicíne sa používa ako prostriedok proti kašľu dobytka. Vysoké dávky môžu spôsobiť kŕče.

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *