Zápaly ďasien – Gingivitída

Ďasno (gingiva) je súčasťou ústnej sliznice. Vyrastá na okostici čeľuste, obklopuje zubné kŕčky a stáva sa tak dôležitou súčasťou fixačného aparátu držiaceho zuby. Zápal ďasna môžu spôso­biť viaceré faktory. Postihnu­té tkanivo ďasna sa zdurí, sčervenie, zmení tvar a do­chádza k vylučovaniu tekuti­ny do priestoru medzi ďas­nom a okosticou. Často môže nastať aj krvácanie a hnisa­vé zápaly.Gingivitida

Aké sú príčiny zápalu ďasien?

Najčastejšou príčinou zápa­lu ďasien je nedostatočná ústna hygiena – dochádza tak k tvorbe bakteriálnych povlakov, plakov na zuboch. Kultúry baktérií sa zachytá­vajú v zvyškoch sacharidov a zostávajú na povrchu zu­bov, čo má potom nepriaz­nivý vplyv aj na zdravotný stav ďasien.

Príznaky

– Zdurenie
– Sčervenanie
– Krvácanie
– Mokvanie
– Zmena tvaru
– Prípadná horúčka

Ďalšími príčinami vzniku zápalov ďasien môžu byť (okrem iného): zubný kameň, dlhodobo prichytené zvyšky jedla na zuboch, zle urobená výplň zubov (plomby) a hor­monálne poruchy organizmu. Zápal ďasien môže byť v niektorých prípadoch aj prvým príznakom iného závažného ochorenia, ktoré oslabuje telesnú ochranu. Ide napríklad o cukrovku alebo leukémiu. Zápal ďasien mô­že vyvolať aj nedostatok vitamínov, poruchy ovulácie alebo alergia. Vredové zme­ny ďasien vznikajú aj na zá­klade infekcií, niekedy však aj pri otravách ortuťou alebo bizmutom.

Ako sa lieči zápal ďasien?

Zápal ďasien sa lieči podľa príčiny svojho vzniku. Zuby a ďasná sa vyšetria na prítom­nosť plakov a prípadné po­vlaky sa dôkladne odstránia. Okrem toho, že nám zuby ošetrí zubný lekár, treba do­držiavať dôkladnú ústnu hy­gienu s pravidelnou starost­livosťou o zuby a ďasná. Dôležitý je aj výber kefky na zuby, ktorá má byť dosta­točne pevná, aby pri čistení masírovala ďasná, ale nie taká tvrdá, aby ich poranila. Ak sa ďasno zdurí, sčervená a krváca, a ak tento stav trvá niekoľko dní aj napriek opa­kovanému dôkladnému očis­teniu zubov, urýchlene navštívte zubára. Platí to najmä v prípadoch, keď už vznikli vredy, ďasná sú bolestivé a krvácajú.

Čo urobí stomatológ?

Zubný lekár bude najskôr pátrať po príčinách, ktoré mohli viesť k zápalu ďasien. Bude sa pýtať, akým spôso­bom si čistíte chrup, ako čas­to a ako dlho – a prípadne vám vysvetlí, ako sa o zuby a ústnu dutinu treba čo naj­lepšie a najúčinnejšie starať. Okrem toho zubár odstráni povlaky na zuboch a zubný kameň. Proti bolestiam pred­píše špeciálne ústne vody, s ktorými si budete častejšie vyplachovať ústa.

Liečba často prebieha ešte intenzívnejšie – stomatológ uhladí zubné krčky, odstrá­ni zubný kameň, starostlivo ošetrí zuby, nahradí prečnie­vajúce výplne (plomby) a opraví protézy, ktoré dráž­dia ďasná. V prípade zápalov kom­plikovaných vredmi môže odporúčať aj pokoj na lôžku a predpísať antibiotiká, pričom liečba prebieha celkovo (tabletky) aj miestne (výpla­chy). Ak sa tkanivo ďasien zmení natoľko, že prekáža pri hryzení, odstráni ho zubár operatívnym zákrokom, naprí­klad vyrezaním časti ďasna. Ak zápal vznikne ako komplikácia inej základnej choroby, bude stomatológ konzultovať prípad s prísluš­ným odborným lekárom. Väč­šinou však po zlepšení prie­behu základného ochorenia sa zahoja aj zápaly ďasien.

Ak sa u mladého človeka objavia na ďasnách hlboké a bolestivé afty a vredy, mô­že ísť o prvý príznak niekto­rej z foriem leukémie.

Priebeh ochorenia

V prípade nekomplikované­ho zápalu ďasien je tkanivo a predovšetkým okraje ďasien mierne sčervenené, zdurené a ďasná krvácajú – v tomto prípade sú bolesti skôr vý­nimkou. Ak sa však bakteriál­ny povlak na zuboch neod­straňuje, môže sa pôvodne ne­komplikovaný zápal ďasien v priebehu niekoľkých dní zmeniť na zápal chronický.

Tvorba chobotov

U chronických zápalov je ďasno sfarbené modrofialovo, ľahko krváca a často sa zdurí. Môžu sa začať tvoriť tzv. choboty, čím dochádza k strate podporného tkaniva závesného aparátu zubov. Vredovitý zápal ďasien vedie k rozpadu ich tkanív. Vredy sa potom tvoria aj na lícnej sliznici. Postihnutý má veľ­ké bolesti a často aj zvýše­nú teplotu.

Ako predísť zápalu ďasien?

Zápalu ďasien môžeme za­brániť dôkladnou starostlivos­ťou o chrup a ústnu dutinu. Po každom jedle odstráňte zubný povlak zubnou kefkou a dodatočne ešte aj dentál­nou niťou, ktorou vyčistíte aj inak neprístupné medzizubné priestory. Ďasná masírujte kruhovitým pohybom vhod­nou zubnou kefkou, čistite si zuby niekoľkokrát denne a do­statočne dlho. Ústa vypláchnite ústnou vodou alebo tep­lou vodou s prísadou soli. Zuby si dajte každých šesť mesiacov skontrolovať leká­rom. Pamätajte na pravidel­né odstraňovanie zubného kameňa.

Please follow and like us:
0

2 Komentovali článok “Zápaly ďasien – Gingivitída

  1. Zdravím, nám pri týchto zápaloch pomáhajú orálne probiotiká BACTORAL – Streptococcus salivarius K12. Mozem odporucit.

  2. No ja toto mam uz druhy tyzden a ziadna zmena poradte mi pouzivam aj salviu bojim sa ze to neprejde bola som u zubara cistil mi zuby a chodim na kontroly ale este ma to boli…….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *