Zápcha – príznaky a liečba

Američania a ich trávenie – otrepaná téma, z lepšej strán­ky svedčiaca o sledovaní zdravotného stavu, z tej horšej o prehnanom sebapozorovaní. Keď požiadam pacienta: „Povedzte mi, ako vám trávi,“ dostávam odpovede: „Výborne!“, „Skvele“, „Fantasticky“, „Perfektne!“ Istí ľudia sú touto témou priam posadnutí a s radosťou pretriasajú frekvenciu, kvalitu i farbu svojej stolice s hocikým, kto práve počúva, dokonca aj pri obede! Druhým extrémom sú zase takí, čo sa ani nepozrú, čo po nich zostalo v toa­letnej mise. Nezáleží na tom, do ktorej kategórie patríte, občas sa určite aj vám stáva, že dostanete zápchu. Samozrejme, vý­znam tohto slova je dosť široký, niekto začne panikáriť, keď vynechá jeden raz, iní si zase ani nevšimnú, keď sa nevyprázdnia aj niekoľko dní. Niekoľko rád pre tých, ktorí nie sú „experti“ na tráve­nie. Po prvé, nikde nie je napísané, že si musíte vyprázd­niť črevá každý deň. Tento návyk závisí od človeka, čo, koľko a kedy zje, od metabolizmu, vyprázdňovacích návy­kov vypestovaných v detstve, množstve vody, ktorú vypije, i liekov, ktoré užíva. Niektorí zdraví jedinci idú na veľkú potrebu pravidelne každé dva dni, iní dvakrát denne a väčšina pravdepodobne raz za deň. Takže keď sa zmieňujem o zápche, mám na mysli zmenu návyku. Napríklad, celé roky ste ako hodinky chodili na záchod každé ráno po raňajkách, a odrazu sa to zmenilo. Musíte čakať aj niekoľko dní a stolica je potom ako broky, tvrdá, alebo nemá normálny priemer, ale je tenká, stužkovitá. V tom prípade máte právo tvrdiť, že máte zápchu. Aby ste porozumeli významu tohto slova, najprv treba pochopiť proces trávenia. Potrava, ktorú požijete, ide z pažeráka do žalúdka. Tu sa z nej vyberú a absorbujú do krv­ného obehu živiny, ktoré telo potrebuje. Čo zostane, pre­chádza do tenkého čreva, kde tráviaci proces pokračuje. Zvyšky, ktoré telo nevyužije, idú do hrubého čreva, kde sa pridá voda (zo stien čreva), aby sa odpadový materiál ľah­šie kĺzal dolu. Poslednou zastávkou na ceste von z tela je konečník. Keď stolica dosiahne túto najnižšie položenú časť čreva, konečník sa roztiahne a vysiela signál do moz­gu, že je čas ísť na potrebu.zapcha

Každá zmena v pohybe čriev súvisí s poruchou, či už dočasnou, triviálnou, alebo trvalou a vážnou. Napríklad črevo vám ochabne následkom ochorenia (hypofunkcia štítnej žľazy) alebo lieku, ktorý užívate (kodeín v sirupe proti kašľu). Odpad potom ide pomalšie dolu črevom, tak­že výsledkom je odloženie veľkej potreby na ďalší deň. Ak ste dehydratovaný, stolica je suchá, kúskovitá a vypudzo­vaná po malých častiach, lebo črevu chýba voda na jej zmäkčenie. Novotvar v hrubom čreve prekáža v ceste, čím spôsobuje zápchu a zužuje priemer stolice. Ak opakovane ignorujete signály konečníka, ako to robí nemálo ľudí, ko­ledujete si o problém. Nervy v konečníku „zlenivejú“ a vy­žadujú si čoraz väčšie rozšírenie, aby vyslali do mozgu in­formáciu o nutnosti vyprázdniť sa. To sú základné veci, na ktoré by ste si mali spomenúť, keď máte zápchu. Dodatočné rady na odhalenie pôvodu a významu vášho problému:

Sprevádzajú zápchu občasné záchvaty hnačky? Ak áno, oznámte to lekárovi. Zamerá sa na prekážku – polyp, ale­bo tumor – v hrubom čreve. Hoci kombinácia zápchy a hnačky je dosť zriedkavá, vyskytuje sa občas u diabeti­kov a osôb so syndrómom podráždeného hrubého čreva. Dalo sa vám v ten deň vypustiť plyny? Ak nie, máte úpl­ne upchaté črevo, čo si vyžaduje naliehavý chirurgický zá­krok. Za týchto okolností vás však budú trápiť aj silné bolesti a roztiahnutie brucha. Ak je zápcha vo vašom prípade stará a stále sa opaku­júca vec, asi pre stravu s nízkym obsahom vlákniny a ne­dostatočný prísun tekutín, máte chronickú poruchu, „laxatívne črevo“, teda črevo ošľahané zvyšujúcimi sa množstvami laxatív, čiže preháňadiel. Alebo môžete mať syndróm podráždeného čreva. Najčastejší pôvodcovia zápchy spomedzi liekov: lieky obsahujúce morfium a kodeín, verapamil (blokátor kal­ciového kanála používaný pri liečbe vysokého krvného tlaku, anginy pectoris a porúch srdcového rytmu), betablokátory (zvyčajne sa predpisujú na tie isté neduhy ako blokátory kalciového kanála, len môžu vyvolať aj hnač­ku), rôzne sedatíva a trankvilizéry, kalciové prípravky, najmä kalciumkarbonát (na prevenciu osteoporózy) a rôz­ne antacidy.

Máte nutkanie na stolicu, ale keď potlačíte, vypudíte len trochu plynu? Asi ste si to zavinili sami, keď ste si v mi­nulosti často nevšímali príkaz „odskočiť si“, takže hoci máte konečník roztiahnutý, potrebuje viac stolice na jej vypudenie.

Okrem toho, že máte zápchu, zmenil sa tvar a priemer vašej stolice? Ak je úzka, takže vyzerá ako stužky, môže to byť od obštrukcie niekde dolu v čreve. Stále počujeme, že stužkovitá stolica je príznakom rakoviny. Ubezpečujem vás, že ju môžete mať aj vtedy, keď máte len podráždené črevo, a vtedy jej šírka varíruje. Ak mávate zápchu, všimnite si farbu stolice. Ak je na povrchu od krvi, zvyčajne sú na vine hemoroidy alebo trh­lina v análnom otvore (ale niekedy sa tak prejavuje aj ra­kovina), hlien bez krvi je známkou podráždeného čreva a ak je stolica zmiešaná s krvou, zrejme ide o tumor. Sto­lica čierna ako noc, konzistenciou pripomínajúca smolu, je známkou krvácania niekde vyššie v tráviacom trakte (ktoré sa vyskytuje napríklad pri vrede alebo erózii žalú­dočnej sliznice alkoholom, nadmerným množstvom aspi­rínu či príbuzných liekov). Ak vás bolí, keď sa vyprázdňujete, asi máte v okolí ko­nečníka hemoroidy alebo trhlinu v pokožke. Keď sa vyprázdnite, máte pocit, že v čreve ešte niečo zo­stalo? Hoci sa tak často stáva pri chronickej zápche alebo podráždenom čreve, môžete tiež cítiť nádor dolu v čreve alebo v konečníku. Keď je zápcha sprevádzaná zvýšením telesnej hmotnos­ti, do úvahy prichádza hypofunkcia štítnej žľazy. Znížený metabolizmus spomaľuje kontrakcie čreva a je zodpoved­ný aj za nadbytočné kilá.

Ak máte zápchu a chudnete, v prvom rade myslite na tu­mor. Nezúfajte však. Napätie alebo úzkosť môžu mať vplyv na vyprázdňovacie návyky a môžu tiež obmedziť chuť do jedla.

Experimentujete s novou diétou? Ak radikálne zme­níte stravovacie návyky, a najmä ak obmedzíte príjem vlákniny, môžete skončiť so zápchou. Jedna moja pa­cientka sa rozhodla schudnúť tak, že prestala raňajko­vať. V priebehu dvoch týždňov schudla asi o dve kilá, čo ju potešilo. Lenže potom dostala zápchu. Raňajky, ktoré vždy obsahovali trochu otrúb, jej každé ráno dopomoh­li k vyprázdneniu čriev. Keď ich vynechala, signál pri­chádzal neskôr, až po obede. Bola zamestnaná ako uči­teľka a v tom čase sa jej nedalo vyhovieť potrebe, tak šla vtedy, keď sa jej to hodilo. Výsledkom bolo, že dostala zápchu. Nedostatok telesného cvičenia či pripútanie na lôžko môže tiež spôsobiť zápchu. Ak dlho ležíte, je rozumné použiť čapík na vyvolanie stolice, až kým zase nevstanete. Ak zápchu sprevádza časté močenie, možno vám na močový mechúr tlačí nádor v konečníku, čo vás nutká na močenie, aj keď vám netreba. Ak zápchu sprevádza znížená frekvencia močenia, mož­no máte poruchu miechy, ktorá obmedzila funkciu hrubé­ho čreva i kontrakcie močového mechúra.

Tu sa zastavme. Existuje mnoho príčin zápchy, ale tie, ktoré som vymenoval, pokryjú asi 95 percent prípadov. Základné pravidlo: Nepreháňajte to so sledovaním svojich vylučovacích návykov, ale ani neignorujte zjavnú a pretr­vávajúcu zmenu.

Zápcha – symptómy – liečba

Zlý vylučovací návyk – Počúvať hlas prírody

Nedostatočný prísun vody a vlákniny – Zjesť tridsať gramov vlákniny a vypiť osem pohá­rov vody denne

Lieky (kodeín) – Ak je to možné, užívať lieky nespôsobujúce zápchu

Oslabená funkcia štítnej žľazy – Doplnenie hormónu žľazy

Dehydratácia – Voda a iné tekutiny

Nedostatok pohybu – Začať cvičiť Liečiť príčinu

Polyp alebo nádor hrubého čreva – Liečiť príčinu

Please follow and like us:
0

Komentoval článok “Zápcha – príznaky a liečba

  1. Mám problemy dlhodobe.Denne 7 krát hnačky,alebo sa mi stáva že sa mi uvolnístolica a tečie mi po nohách,a neviem ju zadržať,Ked idem na prechádzku,alebo nakupovať,musím vybehnuť z obchodu a ledva pribehnem na toaletu.Na ulici idem len tade,kde su kríky.Aj včera som šla pred dom,a naraz sa mi stolica pustila a tiekla mi po nohách,a už sa mi to stáva,mám strach ísť aj do mesta,lebo ,lebo ked sa mi tostane večer,nikto nevidíže mám stolicu aj v topánkach,a takéto sa mi stáva,neviem ani cestovať,som odkázaná po ulici hladať kríky.Mám cukrovku,ožarovali ma,operovali na maternicu,mala som rakovinu,doma len behám na toaletu,pri prechádzkach prejdem 200 alebo tristo metrov a už hladám kríky.Mám strach ísť von.Mám 77 rokov,beriem tabletky na vysoký tlak,na cukor,hnačka sa mi spustí len čo vstanem a začnem sa pohybovať po byte.Aj ked vynechám ranajky,aj tak do obeda chodím .A neviem,chodím aj k doktorke a ona mi dáva antibiotiká,ale nič mi nepomáha.Dakujem,ked mi poradíte,ani na dovolenku nejdem,nikdy neviem,kde a kedy sa mi spustí stolica.To sa nedá zastaviť.Prosím pomožte mi,aj influzie by som kupila alebo išla do nemocnice.dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *