Zloženie kože

Zloženie kože je predpokladom jej mnohostrannej činnosti. Celkom na povrchu je pokožka, tá časť kože, ktorá sa dvíha, keď tlakom vzniká pľuzgier (napríklad na dlani veslára). Je pomerne tenká; najtenšia je na mihalniciach (asi 0,1 mm), najhrubšia na stupajach (2 mm a viac). Skladá sa z niekoľkých vrstiev drobných, okom neviditeľných buniek. Z najspodnejšej materskej vrstvy sa neprestajne rodia nové bunky. zlozenie-kozeIde o trvalý, nepretržitý proces: každú novú, zrodenú bunku ihneď vytláča smerom k povrchu ďalšia, mladšia bunka. Na povrchu pokožky sú bunky položené na sebe, čiastočne sa prekrývajú, sú vyschnuté a zrohovatené. Táto rohovina je priam ideálnou ochrannou látkou. Je ľahká, citlivá, zlým vodičom tepla, ale pevná, a môže dobre chrániť hlbšie vrstvy proti úrazom, znáša účinok mnohých chemikálií. Ak je zdravá, neprepúšťa vodu, len chorá alebo poranená koža ju nevie zadržať. Pot a maz, tukovitá hmota vylučovaná kožnými mazovými žliazkami, zjemňuje zrohovatený povrch pokožky.

Vlastná koža je uložená pod pokožkou a nazýva sa zamšou. U človeka je asi 3 mm silná a má vlákna uspo­riadané tak účelne, že je nielen pružná, ale aj pevná. S povrchom svalov a kostí ju spája pod kožka, voľné riedke tkanivo, u niektorých ľudí bohaté na tuk. Podkožka je voľná, zamša pružná. Preto koža dobre vy­rovnáva ťah, tlak, trenie i náraz.

Na prvý pohľad by mohlo zloženie kože vyzerať veľmi jednoducho. Ide však o značne zložitý útvar. Na 1 cm2 kožného povrchu ľudského tela je asi 6 mi­liónov buniek, 1 m krvných ciev, 4 m nervových vláken (okrem iného spájajú 200 bodov bolestivých, 25 tlako­vých, 12 chladových, 2 tepelné), 100 potných a 15 mazových žliazok. Ľudské telo má v priemere asi 2 m2 kože!

Please follow and like us:
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *